Tipy na najlepšie hračky pre 1-ročné deti

NÁŠ TIP: Pozrite si našu ponuku hračiek pre 1 ročné dievčatká a 1 ročných chlapcov.
 

Detský svet je nevyčerpateľná studňa nápadov a inšpirácie. Už ste sa s vaším dieťatkom niekedy nechali strhnúť do hry? Vie to byť ohromná zábava.  

V tomto veku dieťa začína prejavovať aktívny záujem o predmety a veci naokolo. Dokáže sa k nim samo dostať.

Pripravené prostredie je preto pre malého objaviteľa ideálne. Či už sa vydáte smerom Montessorri, alebo preferujete váš vlastný prístup k hrám a hračkám, je to len a len na vás. 

Vyberajte hračky, o ktoré viete, že bude mať vaše dieťatko záujem. Totiž, nie vždy platí, že ak sa s jednou hračkou rado hrá dieťa vašej kamarátky, váš drobec túto hračku bude zbožňovať tiež. Možno si ju ani nevšimne.

Každé dieťatko je jedinečné a my mu môžeme výberom tých správnych hračiek dopriať to, čo má rado.  

Taktiež platí, že každé dieťatko je v tomto veku iné, nielen čo sa týka preferencií hračiek. Kým jedno sa na svoje prvé krôčiky ešte len chystá, ďalšie už smiešne ťapoce po dvoch po byte. To, že kamoškine dieťa už chodí a vaše ešte nie, neznamená oneskorenie vo vývoji alebo že ste niečo zanedbali. Každé dieťa sa vyvíja svojím tempom.   

Tipov na hranie sa s vaším ročným drobcom je milión. Je len na vás, čo si vyberiete.

A my vám trošku uľahčíme toto náročné rozhodovanie sa a ponúkneme vám tipy na konkrétne knihy, hry a hračky v prehľadných kategóriách

Knihy sú bránou do sveta poznania aj pre jednoročného drobca 

Pre detičky v tomto veku je najlepšie vyberať knihy s pevnou väzbou a tvrdými listami.

Malá rada od nás: nezahlcujte deti množstvom rôznych motívov a obrázkov, skôr voľte jednoduchosť a prehľadnosť. V tomto veku neurobíte krok vedľa kúpou kontrastnej knihy. 

Čítanie s ročným dieťaťom ani náhodou nemusí byť statická činnosť. Môžete sa zahrať na spiace zvieratká, skryť sa pred levmi v džungli a mnoho ďalšieho. V tomto veku môžete tiež výberom správnych kníh podporiť u vášho dieťatka vývoj reči

Mnohé knihy ponúkajú interakciu, keď napríklad môžete pohladkať rôzne zvieracie kožúšky. Alebo sa s deťmi vydajte za zvukmi zvierat do zvukovej knihy. Kniha Domáci maznáčikovia spája v sebe oba prvky.

Jednoročným deťom ešte vždy vyhovujú kontrastné farby. S tvrdými listami a s jedným dominantným obrázkom. Všetkými desiatimi odporúčame túto. A verte, že aj neskôr ju s dieťatkom budete radi čítať, budete objavovať rôzne činnosti, farby a pod.   

Hračky sú skvelé na podporovanie učenia, logiky a rôznych zručností 

Tiež platí, že dizajn hračiek nemusí byť prekombinovaný, aby hračka bola pre dieťa atraktívna. Dáme vám pár tipov na takéto hračky pre vašich jednoročných drobcov.  

Skvelý začiatok do hry predstavuje i magnetická stavebnica pre najmenších staviteľov. Dieťa vďaka nej môže rozvíjať jemnú motoriku, ale i predstavivosť, kreativitu a fantáziu. 

Ak sa dieťatko rado hrá na prevliekanie či s prievliekacou dráhou, môžete si zvoliť tvar aktívnej kocky s aktivitami a s prevliekačkou. 

Vkladačky rôznych tvarov sú perfektné na rozvoj jemnej motoriky a tiež na koordináciu. Je len na vás, či si vyberiete klasické prevedenie, alebo napríklad veselé kuriatko. 

Môžete sa presunúť aj do vertikálnej polohy a s dieťatkom stohovať kruhy na seba vďaka tejto vkladačke. Výborné na podporu koordinácie oko-ruka. Alebo na počítanie a rozpoznávanie farieb. 

Vy a vaše deti si isto obľúbite skrutkovacie zvieratká. Okrem ich krásneho a udržateľného prevedenia sú ideálne nielen na podporu rozvoja jemnej motoriky, ale tiež koordináciu pohybov, úchop predmetov a hmatové vnímanie, trpezlivosť, sústredenie či predstavivosť. 

 

Ponúknite deťom rozmanitosť tvarov, farieb, materiálov či štruktúr 

Jednoduchosť v rozmanitosti. Čím jednoduchšia hračka na prvý pohľad, tým viac možností hrania sa. Veľkej popularite sa dnes tešia drevené hračky. Okrem oku lahodiacemu spracovaniu hrajú napríklad pred tými z plastu prím v zdravotnej nezávadnosti či trvácnosti

Skvelou drevenou hračkou, ktorá v sebe prepája hmatovné a zvukové vnemy, sú tieto kocky alebo hudobný nástroj. 

Stavebnice sú všeobecne u detí obľúbené. Skvelé sú tým, že obsahujú rôzne tvary a veľkosti kociek. Môžete si vybrať napríklad takú, ktorá sa dá dieťaťom ťahať vo vozíčku alebo spolu poskladať prvé jednoduché obrázky.

Skvelou hračkou na rozpoznávanie tvarov a farieb je táto vkladačka tvarov. Deťmi veľmi preferovaná je aj hra s kladivkom – tzv. zatĺkačka

 

Náš TIP: Viac hračiek pre ročné detičky nájdete v tejto kategórií v našom e-shope.

 Zahrajte sa hry, ktoré netreba kupovať 

Máme pre vás tip na skvelé hranie sa, za ktoré nemusíte míňať peniaze. Všetko, čo potrebujete, ste vy a vaše rozprávačské schopnosti.

Rozprávanie riekaniek – nových i tých z vašich detských čias, prepojenie slov a pohybu ("kvá, kvá, kvačica", "Oli, Oli, Janko..."), hra na ukazovanie predmetov, hra na schovku (a potom "kuk") či stavanie bunkrov a skrýš sú hry, ktoré vás isto zabavia na dlhý čas.  

Možno len jeden tip on nás na inšpiráciu. Ak vám dochádzajú nápady, skúste túto zvukovú knižku na dobrú noc.

Prvé kreslenie

Ak vaše dieťatko prejavuje záujem o papier či ceruzky aj iným spôsobom, ako len za čo najkratší čas zjesť čo najviac papiera, kým sa nedívate, pokojne mu túto činnosť doprajte.

Prvé zoznamovanie sa s ceruzkami je vítané už v tomto veku. Odporúčame podporovať hneď od začiatku zdravý úchop. Ten dosiahneme aj napríklad pomocou týchto farbičiek ergonomického tvaru.

Poďme sa hrať von 

Hra vonku aj pre jednoročné dieťa naberá celkom nový rozmer.

Vytiahnite podložku, obľúbené hračky (napríklad túto, ktorej veľké dieliky vonku určite nepostrácate) a vychutnajte si hru s vaším drobcom na čerstvom vzduchu.  

Malý objaviteľ isto nepohrdne skúmaním prostredia – trávy, paličiek, kamienkov či iných prírodných pokladov.

Ak dieťatko chodí, môže si vziať von aj skladací drevený vláčik. V tomto období dieťa zvláda také zručnosti, ako narábanie s lopatkou. Hurá do piesku! 

Vo vode sa zábava nekončí  

Vo vode sa dejú zázraky. A to doslova s touto knihou, ktorá sa po ponorení vyfarbí.

Nuda vo vode rozhodne nehrozí s týmito mäkkými morskými zvieratkami.

Voľná hra je soľou, ktorá je nad zlato 

Nechajte vaše dieťatko, nech sa s hračkami pohrá samo. Jasné, bude všade všetko, triediť naspäť, čo k čomu patrí, budete najbližšie dva dni a celé hranie pripomína skôr jeden veľký chaos, no verte, má to zmysel.

A neznamená to, že sa svojmu dieťatku nevenujete. Práve naopak. Podporujete uňho samostatnosť a nechávate mu pre voľnú hru, hru s otvoreným koncom.

So všetkými knihami a hračkami, ktoré sme spomenuli vyššie. 

Voľná hra je tiež skvelá napríklad s ťahacou dúhou v tvare korytnačky. Rozložiteľné oblúkové tvary vo farbách dúhy ponúkajú nekonečné množstvo variácií.

Deti tvary môžu stohovať a balansovať, triediť podľa farby, vytvoriť z nich lodičky, postieľky pre bábiky, most pre autá a mnoho ďalšieho. Hra s dúhou podporuje fantáziu detí.   

Ďalším skvelým prvkom sú drevené kocky. Deti môžu postaviť veže a zámky od výmyslu sveta, dráhy, chodníčky či ploty pre zvieratká.

A všetci dobre vieme, aká je najobľúbenejšia činnosť našich detí – búrať, búrať, búrať. 🙂 

Práve hra s otvoreným koncom môže byť často dlhšie trvajúca, oveľa viac kreatívnejšia a s pravidlami, ktoré si vytvorí samo dieťa. 

 

Zapojte deti do upratovania hračiek 

Isto nám dáte za pravdu, že aj jednoročné deti sa chcú zapájať do domácich prác. Či je to vysávanie alebo vyberanie umývačky riadu.

Každá aktivita, o ktorú samo dieťa prejaví záujem, má zmysel. Áno, aj také upratovanie hračiek. Áno, bude vám to trvať dvakrát toľko, preto odporúčame si túto činnosť nenechať na posledných desať minút, kým ich naženiete do vane.

Idete tak svojím deťom príkladom, budujete v nich zmysel pre poriadok, dôslednosť, vytvárate rutinu a systém, že každá hračka má svoje miesto a svoj význam. Že kocky patria do vedierka, vkladačky do vkladačiek a pod. 

V rámci upratovania tiež môžete deťom pripraviť tzv. pripravené prostredie na ďalší deň. Napríklad vyberiete pár hračiek, ktoré “rozoberiete”. A rannú hračkovú rozcvičku máte pre deti pripravenú, kým vy si v pokoji vypijete teplú kávu.