Nielen zábava, ale i učenie: Aké hračky sú vhodné pre 2-ročné deti?

Hračky pre 2 ročné deti

Druhý rok je v živote dieťatka, ako aj jeho rodičov, veľkým míľnikom

Doma už máte neposedné dieťa plné energie, ktoré sa dokáže samostatne pohybovať bez istenia, vie sa samo najesť, napiť a taktiež i zahrať. 

Práve hra výplňa podstatnú časť dňa dvojročného dieťatka a je dôležitá nielen preto, aby sa malý človiečik nenudil, ale aj pre jeho vývoj a rozvoj zručností a schopností

Aká hračka je ale vhodná pre 2-ročného chlapca či 2-ročné dievčatko?

Najlepšie hračky pre dvojročné deti

Čo všetko už vaše dvojročné dieťatko dokáže?

Začnime najprv tým, čo môžete od vašej dvojročnej ratolesti očakávať. Poznanie a pochopenie jeho schopností a možností vám totiž pomôže lepšie sa zorientovať pri výbere tej správnej hračky.  

Veľký posun ste už určite zaznamenali v pohybovej oblasti. Váš drobec už sám chodí, lozí, stojí, sedí, skáče, behá. Dokáže bez problémov udržať stabilitu

Problém mu nerobia ani rôzne prekážky niekde na ihrisku, ktorým sa dokáže ľahko vyhnúť. Jeho obľúbenou aktivitou sa stáva jazda na kolobežke či na trojkolke.

Vyvíja sa aj jeho jemná motorika. Dieťatko veľmi dobre zvláda rôzne jemné pohyby, ako napríklad zapnutie gombíka či navliekanie korálok. V rúčkach už udrží ceruzku i farbičky a jeho výtvory majú čoraz reálnejšiu podobu. 

A čo osobnosť dieťaťa? 

V období dvoch rokov je osobnosť dieťatka výrazne badateľná. Uvedomuje si, čo všetko už dokáže, snaží sa, má radosť z úspechov. 

Veľmi rado sa zapája do bežných činností, ktoré vykonávate a za každých okolností vám chce pomáhať. K jeho obľúbeným činnostiam patrí napodobňovanie dospelých. Je preto dôležité zamerať sa na budovanie tých správnych vzorcov správania. 

 

Hra dieťaťa vo veku 2 rokov: Nielen zábava, ale i výchova a učenie 

Ak máte doma dvojročné dieťatko, hranie by preň nemalo byť iba o zabíjaní času či o zábave, ale aj o výchove, učení sa a podpore už nadobudnutých zručností. 

 

Rozvíjanie hrubej motoriky u dvojročného dieťaťa

Dieťatko vo veku 2 rokov veľmi rado vykonáva rôzne fyzické aktivity, ktoré mu pomáhajú vybiť jeho prebytočnú energiu, no zároveň prispievajú i k rozvoju jeho hrubej motoriky, čo je v tomto období nesmierne dôležité. 

Podľa Dr. Rajoviča je “rozvoj hrubej motoriky kľúčový pre rozvoj osobnosti dieťaťa. Deti majú obrovské množstvo energie a prostredníctvom pohybu sa im vyvíjajú dôležité funkcie mozgu.” (Príručka NTC pre všetkých)

Obľúbeným spoločníkom sa stáva trojkolka či odrážadlo, ale aj lopta a všetko, pričom sa dieťa môže hýbať. Stavte preto na rôzne pohybové aktivity, ako napríklad preliezky či skákanie škôlky.

 

Rozvíjanie jemnej motoriky

Nemenej dôležitá je aj jemná motorika. Tá je vo veku 2 rokov rozvíjaná každodennými činnosťami, ako napríklad zapínanie bundy, obúvanie a obliekanie, ktoré okrem iného naučia dieťatko aj samostatnosti.

Zabúdať však netreba ani na grafomotoriku, ktorá je dôležitá pre vývin dieťatka a prezrádza i to, ako sa dieťatku bude dariť v neskoršom veku. 

Zahŕňa činnosti súvisiace s kreslením a písaním - správny úchop pera či ceruzky, ale i správny tlak na ne počas písania či kreslenia, správne sedenie a podobne. 

Ideálnymi činnosťami na rozvoj grafomotoriky sú všetky aktivity, pri ktorých dieťatko využíva pršteky a tiež kreslenie, maľovanie a písanie. 

Ako rozvíjať reč u 2-ročného dieťatka?

Dvojročné dieťa už dokáže tvoriť jednoduché vety a taktiež odpovedať na kladené otázky.

Samozrejme, výslovnosť v tomto období ešte nie je úplne ideálna, preto je potrebné zamerať sa na jej rozvoj i obohacovanie slovnej zásoby.

 

NÁŠ TIP: V našom e-shope nájdete veľa kvalitných hračiek pre vaše dvojročné detičky.

Ako na to?

S dieťatkom sa veľa rozprávajte, rozprávajte a rozprávajte. Majte na pamäti, že dieťa sa učí rozprávať počúvaním, preto mu veľa čítajte a rozprávajte príbehy. 

Zmyslové vnímanie, reč, ako aj jemnú a hrubú motoriku možno u detí rozvíjať nielen rôznymi aktivitami či hrou ako takou, ale aj hračkami. Ako vybrať správne?

 

Ktoré hračky sú vhodné pre 2-ročné deti?

Ak máte doma dvojročné dieťatko, rozhodne by v jeho izbičke nemala chýbať edukačná hračka

Deti milujú kreatívne, vzdelávacie hračky, ktoré prinášajú radosť z učenia, rozvíjajú zmysly i schopnosti. Majú pridanú hodnotu, vďaka ktorej podporujú emocionálny, ale i telesný vývin a intelekt dieťaťa. 

Je veľa hračiek, ktoré môžu mať edukačnú hodnotu, napríklad náradie či kuchynka, ktoré dieťatku pomáhajú osvojiť si prvky sociálneho správania alebo puzzle, ktoré trénuje priestorovú predstavivosť dieťaťa. 

Pri rozvoji hrubej motoriky sú zas nápomocné motorické hračky. Pre 2-ročné deti sú ideálne rôzne stavebnice, ale i vkladačky a skladačky či prevliekacie hračky.

Svoje grafomotorické schopnosti si dieťatko môže cibriť pri maľovaní a kreslení. Zaobstarajte mu preto dostatok pasteliek, farbičiek a papiera. Ideálne sú aj omaľovánky, ktoré navyše podporujú i fantáziu a kreativitu. 

Pokiaľ je vaše dieťatko zvedavé a zaujíma o všetko naokolo, podporte jeho zvedavosť logickými, náučnými hračkami. 

Veľkej obľube sa momentálne tešia rôzne magnetické hry, vďaka ktorým sa dieťatko môže zoznámiť s fungovaním magnetického poľa a magnetickej sily.  


Vhodné ale môžu byť aj montessori hračky, ktoré hravou formou rozvíjajú zručnosti i osobnosť dieťatka. 

Na záver

Dieťa vo veku 2 rokov je už malý, šikovný človiečik, ktorý sa veľmi rýchlo učí novým veciam, a to aj prostredníctvom hry. 

Stavte preto na také hračky, ktoré vaše dieťatko nielen zabavia a vy budete mať chvíľku pre seba, ale podporia aj jeho fyzický, emocionálny i kognitívny vývin.