Učenie hrou! Čarovné magnetické knihy pre deti

najlepsie-magneticke-knihy-pre-deti

NÁŠ TIP: Bohatú ponuku magnetických kníh nájdete v našom e-shope. 

Pamätáte si ešte na vaše prvé zoznámenie s magnetmi? Keď ste s úžasom obdivovali ich priťahujúcu a odťahujúcu sa silu? A koľkokrát ste sa všemožne snažili spojiť ich rovnakými pólmi, no neúspešne? 

Magnety a ich fungovanie sú pre dieťa skutočne fascinujúcou a zábavnou záležitosťou a tak niet divu, že si našli miesto aj v detskom svete. 

V súčasnosti medzi hračkami nájdete rôzne magnetické hry, ako napríklad magnetické skladačky a vkladačky, legendárne magnetické rybičky, rôzne labyrinty či čoraz viac obľúbené magnetické knihy

Aký je ich vplyv na vývin dieťaťa?

vesmir-magnetky

Magnetické knihy a hry: Prečo ich zaobstarať vášmu dieťatku?

Magnetické knihy a hry neslúžia len na zoznámenie sa dieťaťa s fungovaním magnetického poľa, ale môžu byť nápomocné  aj v rôznych iných smeroch. 

Prečo sa oplatí zaobstarať vášmu dieťatku kvalitnú magnetickú hračku? 

Magnetické knihy a hry prebudia záujem o fyzikálne javy

Magnetické knihy a vôbec magnetické hračky celkovo, dokážu u detí vzbudiť pozornosť a záujem o fyzikálne javy.

To, že sa magnety vzájomne priťahujú, ale i odpudzujú, je pre každé dieťa príťažlivé a lákavé. Deti, najmä tie staršie, sa snažia pochopiť, ako neviditeľné magnetické pole funguje, skúšajú spájať magnety, otáčajú ich, priťahujú pomocou nich kovové predmety a nechávajú sa unášať čarovnou magnetickou silou. 

dinosaury-kniha

Podporujú jemnú motoriku, ale i trpezlivosť

Výhodou magnetických hračiek je aj to, že deti si počas hrania s nimi precvičujú svoje motorické zručnosti, predovšetkým jemnú motoriku. 

Mnoho magnetických hračiek je totiž postavených na princípe ukladania magnetických dielikov na predlohu. Dieťatko teda musí dielik chytiť medzi prsty, čím je trénovaný i úchop, a umiestniť ho na správne miesto. Rozvíjanie a podpora jemnej motoriky má priaznivý vplyv aj na ďalší vývin dieťaťa a na to, ako sa mu neskôr bude dariť pri písaní či kreslení. 

Rozvojom jemnej motoriky je zároveň rozvíjané i myslenie, motorická a vizuálna pamäť a v neposlednom rade tiež pozornosť a trpezlivosť. 

Podpora koordinácie rúk a očí

Koordinácia rúk a očí predstavuje kontrolované a koordinované súčasné použitie očí a rúk, s čím môžu mať problém predovšetkým menšie detičky. 

Táto zručnosť je pritom veľmi dôležitá a deti ju využívajú vo svojom každodennom živote, napríklad pri šnurovaní topánok či pri zapínaní gombíkov. Práve magnetické hry, či už magnetické knihy alebo rôzne skladačky, pri ktorých dieťatko berie do rúk dieliky a ukladá na určené miesto, môžu byť skvelou cestou, ako túto, pre život významnú zručnosť, trénovať. 

magneticke-obliekanie

Rozvíjanie emocionálnej inteligencie i sociálnych zručností

Pre vývin dieťatka je dôležitá i emocionálna inteligencia - pochopenie jednotlivých pocitov, smútku, hnevu i radosti, vcítenie sa do pocitov druhých a ich pochopenie. 

Na rozvíjanie emocionálnej inteligencie dieťaťa môže veľmi dobre poslúžiť i magnetická hračka s tváričkami zobrazujúcimi rôzne nálady a pocity, ktoré je potrebné správne priradiť podľa toho, aká emócia je na nich zachytená.

S rozvojom sociálnych zručností zas pomôže napríklad i magnetická bábika na obliekanie

Vzdelávacia funkcia magnetických hračiek

To, čo magnetickým hračkám rozhodne nemožno uprieť, je ich vzdelávacia funkcia. 

S magnetickými hrami si dieťa môže ľahko a hravou formou osvojiť jednotlivé tvary i  farby. V ponuke sú i rôzne magnetické tabule, s ktorými sa zas deti môžu zahrať na školu.
 

Ako vybrať magnetické knihy? Tipy na tie najlepšie

V poslednej dobe sa veľkej popularite tešia magnetické knihy. Tie predstavujú skvelý spôsob, ako môže dieťatko stráviť čas zmysluplne, naučiť sa niečo nové a zabaviť sa, a to aj bez elektroniky.

Čím sú magnetické knihy špecifické?

Magnetické knihy nie sú ani tak knihami v priamom zmysle slova. Vo väčšine z nich nemožno listovať tak, ako v klasických knihách. Mnohé sú totiž dostupné v podobe kufríkov, v ktorých sa nachádzajú magnetické dieliky a predlohy, na ktoré sa jednotlivé dieliky majú umiestniť podľa zadania. 

Výhodou takýchto kníh je, že dieťa počas hrania plní zadané úlohy, učí sa rešpektovať pravidlá. To však nie je podmienkou a dieťatko môže vytvárať aj vlastné obrazy a nechať tak pracovať svoju predstavivosť. 

Úlohou týchto kníh je väčšinou vzdelávanie dieťatka, a aj preto ich môžete nájsť v rôznych náučných vyhotoveniach - abeceda, čísla, dinosaury, vesmír, dopravné prostriedky, zvieratká či tiež v cudzojazyčných verziách. 

magnetky-dopravne-prostriedky

Na záver

Pozornosť detí si dokážu získať nielen interaktívne hračky nabité množstvom funkcií či najmodernejšia elektronika, ale i také hračky, ktoré na svoje fungovanie využívajú fyzikálne javy. 

Neváhajte preto zaobstarať vášmu dieťatku magnetickú knihu či inú magnetickú hračku, ktorá ho vtiahne do tajov neviditeľnej magnetickej sily, prebudí v ňom zvedavosť a pozitívne ovplyvní jeho ďalší vývoj.