8 dôvodov, prečo by sa vaše dieťatko malo hrať s drevenými hračkami

drevene-hracky-pre-deti

NÁŠ TIP: Veľkú ponuku krásnych drevených hračiek nájdete v našom e-shope.

Kým kedysi boli jednoduché, no o to krajšie drevené hračky súčasťou každej detskej izbičky, postupom času ich vo veľkom začali nahrádzať všakovaké zvukové, mnohofarebné hračky vyrobené z plastu.

Viac tlačidiel či viac funkcií však automaticky neznamená aj viac zábavy či väčší edukačný rozmer hračky. Práve naopak. Takéto hračky mnohokrát môžu na dieťatko pôsobiť, zmätočne až stresujúco a zbytočne ho prestimulovať.

Aj práve preto sa do módy znova vracajú nestarnúce drevené hračky, ktoré môžu byť veľkým prínosom pre každého dieťatko. 

 


1. S drevenými hračkami sa deti učia

Aj keď sa rôzne pískajúce, zvukové hračky s množstvom funkcií môžu zdať pre dieťatko zaujímavé, pravdou je, že tento typ hračiek môže brzdiť ich fantáziu, dieťa počas hry nezapája vlastnú predstavivosť, ale necháva sa viesť hračkou. 

Naproti takýmto hračkám stoja jednoduché drevené hračky, ktoré nemajú žiadne tlačidlá či funkcie, vďaka čomu môže dieťa pri hraní prejaviť svoju fantáziu a kreativitu. 

Dieťatko sa nenecháva pasívne viesť hračkou, ale samo určuje, ako sa bude hrať, vymýšľa, učí sa nové veci. Nemusí počúvať zvuk idúceho autíčka, ale samo ho napodobňuje. 

Hranie sa s prírodným materiálom navyše uľahčuje myslenie dieťaťa a buduje jeho sústredenosť. Drevené hračky sú tiež považované za veľmi inšpiratívne, múdre a vnímavé hračky. 


2. Drevené hračky nie sú iba krátkodobou zábavkou

Hrá sa vaše dieťa sústredené 10 minút s jednou hračkou a už sa obzerá po izbe a berie do rúk niečo iné? Že je vám tento scenár dobre známy? V tom prípade je načase zaobstarať mu drevenú hračku. 

Výhodou drevených hračiek je, že pre dieťatko nie sú iba krátkodobou zábavkou.

Vďaka tomu, že pri drevenej hračke musí dieťatko samé objaviť jej potenciál, dokáže pri hre stráviť omnoho dlhší čas, ako s inými hračkami. 


3. Drevené hračky trénujú motoriku

Drevené hračky nie sú len o učení sa či o podpore kreativity, ale taktiež aj o rozvíjaní motorických zručností dieťaťa, koordinácie a sily. 

Vezmime si napríklad také drevené puzzle či drevenú vkladačku. Na to, aby dieťatko správne uchopilo drevený dielik potrebuje vynaložiť o niečo väčšiu silu, keďže drevené hračky sú ťažšie ako hračky z plastu. Pri hre s drevenými hračkami teda trénuje i úchop, koordináciu, ale i silu. 

drevene-hracky


4. Drevené hračky sú ekologické a šetrné k životnému prostrediu

Drevené hračky predstavujú omnoho ekologickejšiu voľbu ako plastové hračky. Kvalitné drevené hračky sú vyrábané z rýchlo rastúcich stromov, šetrne a zodpovedne obhospodarovaných. 

Navyše, drevo je prírodný, teplý, na dotyk príjemný materiál, ktorý je ľahko rozložiteľný, obnoviteľný a recyklovateľný. 

Hračky z dreva sú trvácne, nezlomia sa len tak ľahko, majú dlhú životnosť a sú malým krôčikom vašej domácnosti k udržateľnému životu. 


5. Bezpečnosť a nezávadnosť drevených hračiek

Výhodou dreva je aj jeho nezávadnosť a netoxickosť. Dieťa teda môže drevenú hračku pokojne aj oblízať, bez toho, aby mal rodič obavy, že sa dieťatku môže niečo stať.

Samozrejme, je dôležité, aby daná drevená hračka mala bezpečnú povrchovú úpravu. Teda v prípade, že je drevená hračka farebná, použité farby musia byť nezávadné, netoxické, ekologické. 

Bezpečnosť drevených hračiek spočíva aj v ich prevedení - nemajú hrany a sú dôkladne vybrúsené do najmenších detailov. 

Nehrozí pri nich odlomenie žiadnej malej časti, ktorú by dieťatko následne mohlo prehltnúť alebo vdýchnuť. 


6. Vhodné pre deti každého veku

Kvalitné drevené hračky sú vďaka svojim výhodám, ako nezávadnosť, bezpečnosť či podpora zručností a schopností, vhodné pre deti v akomkoľvek veku. 

Opatrný treba byť iba pri voľbe veľkosti hračky. Keďže drevené hračky sú ťažšie, v prípade, že sa rozhodnete zaobstarať ich vášmu bábätku, voľte niečo menšie. 

Pri výbere drevenej hračky sa nezabudnite riadiť odporúčaním výrobcu ohľadne veku. 


7. Tiché drevené hračky obľúbené u rodičov

Nespornou výhodou drevených hračiek je aj to, že sú tiché. Nevydávajú dookola tie isté zvuky, ktoré by skúšali trpezlivosť rodičov. A preto sa veľkej obľube tešia nielen u detí, ale aj u samotných rodičov. 


8. Drevené hračky poslúžia aj ako nádherná dekorácia

Ak by aj dieťatko nemalo záujem hrať sa s drevenou hračkou, čo ale určite nehrozí, hračka vyrobená z dreva poslúži vďaka svojmu krásnemu dizajnu aj ako dekorácia do detskej izby. 

 

Ako vybrať hračku z dreva a z akých drevených hračiek máte na výber? 

Nie všetky drevené hračky môžu vášmu dieťatku priniesť vyššie spomenuté výhody. Je veľmi dôležité vybrať správne, s ohľadom na vašu ratolesť, ale aj hračku samotnú. 

Ako teda vybrať tú správnu drevenú hračku pre vaše dieťatko?

Vyberajte v prvom rade podľa veku dieťaťa. Zbytočne by ste malému bábätku kupovali drevené kocky, ak ich ešte nedokáže poskladať. Pri výbere teda myslite na vek, schopnosti i zručnosti vášho drobca. 

Nezabúdajte aj na bezpečnosť a nezávadnosť. Všímajte si, či výrobca pri konkrétnej hračke uvádza použitie bezpečných náterov. Pokiaľ vyberáte hračku pre menšie dieťatko, vyhnite sa takej, ktorá obsahuje menšie časti. 

A z akých hračiek môžete vyberať?

 Drevené hrkálky, hrazdičky, hryzátka pre najmenších

Pre tie najmenšie deti sú vhodné hryzátka či hrkálky, vyrobené kombináciou dreva a silikónu. 

Ich povrch je upravený tak, aby boli nezávadné a bezpečné aj pre malé batoľa, ktoré sa s nimi veľmi často zoznamuje nielen hmatom, ale aj práve prostredníctvom úst. 

Drevené kocky, stavebnice a vkladačky

Pre trochu staršie deti sú zas ideálne rôzne drevené stavebnice, vkladačky, puzzle, kocky či nasadzovacie veže, ktoré dieťaťu pomáhajú rozvíjať jeho schopnosti a zručnosti. 

Montessori hračky

Obľúbenú kategóriu predstavujú drevené Montessori hračky, ktoré vychádzajú z pokrokovej Montessori pedagogiky s dlhoročnými základmi. Tie sú postavené na pozorovaní vývoja dieťaťa, ale aj na sledovaní jeho potrieb.  

Dieťatko je vnímané ako samostatný tvor, individualita, ktorú netreba hodnotiť, ale namiesto toho iba usmerňovať a povzbudzovať. 

K výhodám drevených Montessori hračiek patrí rozvíjanie tvorivosti, predstavivosti, ale i zručností a schopností dieťatka či zapájanie viacerých zmyslov do hry. 

Drevené hračky na tzv. rolové hry

Medzi drevené hračky určené na rolové hry patria rôzne imitácie reálnych predmetov vyrobené z dreva, ako napríklad detská kuchynka, drevený riad, drevené potraviny, drevený hrebeň, náradie alebo čokoľvek iné z bežného života, akurát v miniatúrnejšej verzii pre dieťatko. 

S takýmito hračkami sa dieťatko môže zahrať na kuchára, opravára či hudobníka.  


Na záver

Drevené hračky tu boli, sú i budú. Hrávali sa s nimi naši rodičia, starí i prastarí rodičia. 

Umožnite aj vášmu dieťatku spoznať výhody drevených hračiek na vlastnej koži, či už ide o rozvíjanie jeho zručností a schopností, podporu kreativity a fantázie, zábavu či pocit tepla, ktorý z drevených hračiek doslova sála. 


Použité zdroje: