Ako sa hrať s polročným dieťatkom? Najlepšie hračky pre deti od 6 mesiacov

hracky-pre-deti-6-mesiacov

NÁŠ TIP: Pozrite si ponuku hračiek pre deti od 6 mesiacov.

Ubehlo 6 mesiacov, odkedy sa váš svet príchodom nového človiečika obrátil naruby a vy sa deň čo deň nestačíte čudovať, ako rýchlo rastie a mení sa vám pred očami?

Veru, už to nie je to maličké batoľa, ktoré takmer celý deň prespalo v postieľke, ale malý človek, ktorého pomaly ale isto začína zaujímať všetko navôkol. A dáva to aj patrične najavo. 

Už pred ním nie je nič v bezpečí a vy sa musíte mať na pozore. Načahuje sa za všetkým, čo je v jeho blízkosti, berie do ručičiek, ohmatáva. Jeho najlepšími kamarátmi sa stávajú hračky, ktoré mu pomáhajú v spoznávaní a zoznamovaní sa s okolitým svetom.

Je preto dôležité vyberať hračky dôsledne a s rozumom, pretože nie všetky sú vhodné pre deti od 6 mesiacov a nie všetky dokážu vášmu drobčekovi ponúknuť pridanú hodnotu. 

Na čo teda myslieť pri výbere hračky pre polročné či ročné dieťatko? Prinášame vám tiež tipy na najlepšie hračky pre deti od 6 mesiacov

 

Ako vybrať vhodnú hračku? 

Výber hračky by určite nemal byť len o cene či vzhľade, ale aj o bezpečnosti a o tom, čo všetko môže hračka dieťatku ponúknuť a čo nové ho môže naučiť. 


Bezpečnosť na prvom mieste

Bezpečnosť by mala byť pri hračkách na prvom mieste. Všímajte si, či hračka, ktorú chcete vášmu dieťatku zaobstarať má označenie CE

Toto označenie totiž znamená, že daná hračka bola podrobená posúdeniu výrobcu, a že spĺňa požiadavky kladené EÚ na zdravie, bezpečnosť a ochranu životného prostredia.

Na hračke by sa tiež mali nachádzať informácie o výrobcovi, prípadne dovozcovi či dodávateľovi, minimálny vek dieťatka, pre ktoré je hračka určená a taktiež upozornenie na možné nebezpečenstvo.

 

Hračka má dieťatko rozvíjať

Hračka nemá byť len o zábave,ale aj o rozvoji dieťatka a podpore jeho schopností a zručností. 

Dobrá hračka má pomôcť pochopiť dieťatku, ako veci fungujú či ako riešiť jednoduché problémy. 

Pri hraní by mala byť podporovaná i fantázia dieťaťa, ale aj jeho motorické zručnosti, ovládanie sily, koordinácia tela. Hranie sa s hračkou učí dieťatko i sústredeniu sa na práve vykonávanú činnosť.

 

Keď menej je viac

Aj pri hračkách platí, že menej je viac. Interaktívna hračka nabitá množstvom funkcií síce môže byť pre dieťatko zaujímavá, no neumožňujú mu vlastnú realizáciu a rozvíjanie fantázie. 

Vyberajte radšej jednoduchšie hračky, ktoré dieťatku ponúkajú priestor na podporu tvorivosti a predstavivosti. 

Preháňať to rozhodne netreba ani s množstvom hračiek. Dieťa nepotrebuje desiatky hračiek, ale pár kvalitných, ktoré ho neomrzia. Myslite na to, že dôležitá je kvalita, nie kvantita. 

 

Rozhoduje vek dieťatka

Hračku je potrebné vyberať i podľa veku dieťatka. 

Je veľmi dôležité, aby hračka zohľadňovala i vývojovú úroveň a priaznivo vplývala na vývin dieťatka po všetkých stránkach. 

Pokiaľ teda chcete vybrať hračku, ktorá bude rešpektovať vývoj vášho drobca, je dobré vedieť, čo od vašej ratolesti v danom období môžete očakávať.


Hračky pre deti od 6 mesiacov do jedného roka

V období od pol roka do jedného roka nastáva pomerne výrazný vývoj v pohybových schopnostiach. 

Dieťatko sa pretáča na chrbátik i na bruško, sedí, začína loziť, dvíhať sa a objavovať svet, ktorý doteraz nepoznalo. Nechať ho bez dozoru čo i len na chvíľu už neprichádza do úvahy. 

Jeho úchop je už silný, bez problémov udrží obľúbenú hračku, dokáže ju prekladať z ruky do ruky. 

Nedochádza však iba k rozvoju motoriky, ale i k rozvoju reči a zrakového vnímania. Dieťatko spoznáva blízkych ľudí, nadväzuje očný kontakt, usmieva sa. Učí sa spoznávať význam slov, ešte predtým, než si ich osvojí. Objavuje sa tiež bľabotanie a džavotanie. 

Začína sa prejavovať aj jeho osobnosť a snaha o samostatnosť. 

textilna-lopta-pre-deti

Pozrieť v e-shope

 

Akými hračkami možno podporiť vývoj dieťatka v tomto období?

S rozvojom motorických zručností dieťatka pomôžu motorické hračky, ktoré sú vhodné už i pre deti od 6 mesiacov. Ideálne sú najme rôzne vkladačky či jednoduché puzzle s veľkými dielikmi. 

Obľúbené sú i montessori hračky rešpektujúce a podporujúce prirodzený vývoj dieťatka. Pri monetssori hačkách môžete vyberať z rôznych vkladačiek a skladačiek, z navliekacich hier či stavebníc.  

 

Hračky pre ročné deti

Väčšina detí vo veku jedného roka je už takmer neustále na nohách a svojim rodičom dokážu dať poriadne zabrať. 

Ak chcete podporiť pohybové schopnosti dieťatka, vhodnou voľbou sú detské chodítka na tlačenie vybavené rôznymi interaktívnymi prvkami na zaujatie dieťatka.

Ak máte doma ešte chodítko s pavúkovoou konštrukciou po staršom súrodencovi, jeho použitie by ste mali dobre zvážiť. V súčasnosti sa totiž väčšina odborníkov zhoduje na tom, že tieto chodítka deťom viac škodia, ako pomáhajú. 

Podľa fyzioterapeutky Mgr. Barbory Pánkovej: „Dieťa je v tomto type chodítok prakticky zavesené za lonovú kosť, na ktorú je tím vyvíjaný veľký tlak. Pri prirodzenom vývoji chôdze by v žiadnej jeho fáze takú záťaž na lonovú sponu nemalo. Nadmerná záťaž je prenášaná aj na bedrá a chrbticu, tie sa môžu deformovať, pretože ešte nie sú dostatočne podopreté adekvátnymi svalmi. Inými slovami - dieťa sedí alebo skôr visí v neprirodzene vertikálnej pozícii, na ktorú ešte nie je zrelé.“

Deti v tomto veku zaujíma všetko naokolo, nedokážu obsedieť a udržať ich pri jednej aktivite dlhší čas je pomerne náročné, avšak nie nemožné, ak zvolíte tú správnu hračku.

skladacka-pre-deti

Pozrieť v e-shope

 

Hračky pre deti okolo jedného roka by mali ďalej rozvíjať všetky doteraz nadobudnuté schopnosti a zručnosti dieťatka. 

Rozhodnúť sa môžete pre montessori hračky alebo aj pre krásne nadčasové hračky z dreva, s ktorými bude vaše dieťatko rozvíjať svoje motorické schopnosti. 

Rovnako vhodné sú i edukačné hračky, ktorých úlohou je dieťatko nielen zabaviť, ale aj niečo nové naučiť. 

Na záver

V 6. mesiaci prichádza v živote dieťatka veľmi dôležitá etapa, ktorá po väčšina predstavuje koniec pokojného obdobia rodiča. Dieťatko sa začína zaujímať o všetko naokolo, je čoraz viac pohyblivejšie, vyvíja sa a mení zo dňa na deň.

Podporte jeho vývin v dôležitom období tou správnou hračkou.

Použité zdroje: