Ako vybrať hračky pre deti

ako-vybrat-hracku

Pre koho chcete vybrať hračku:

 

Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. To platí aj pri kúpe hračiek. Pri starších deťoch je to jednoduchšie, pretože tam si dieťa už väčšinou vyberá samo, no pri tých menších to je práve rodič, ktorý musí vybrať správne.

Aby sme vám to čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás praktického sprievodcu výberom hračiek pre deti od narodenia až do 3 rokov.  

Skôr ako sa pustíte do čítania, máme tu jedno dôležité upozornenie: Každé dieťa je individuálne a kým napríklad niektoré spraví svoje prvé malé krôčiky už v 9.mesiaci, inému to môže trvať dlhšie.

A viete čo?

Je to úplne v poriadku. Ak je dieťatko zdravé, nechajte jeho vývin pokojne plynúť a vy ako rodič si to hlavne poriadne užite. Neporovnávajte svoje dieťa s ostatnými deťmi, každé jedno si nájde vlastné tempo ako to všetko zvládne.

Všetky tabuľky psychomotorického vývinu sú len orientačné, preto sa ich silou mocou nedržte a hlavne nezúfajte, ak by vaše dieťatko podľa tabuľky už "niečo malo vedieť" a nevie.

V našom e-shope nájdete pri každom produkte v záložke Parametre aj výrobcom odporúčaný vek. Tieto hodnoty opäť netreba brať striktne, dieťa si samé určí kedy a či vôbec sa mu daná hračku bude páčiť a či ho zaujme.

 

parametre-produktov-na-eshope

V záložke Parametre nájdete okrem odporúčaného veku aj ďalšie informácie o danej hračke.

 

 hracky-pre-novorodencaHračky pre novorodencov

Možno vás prekvapíme, ale novonarodené dieťatko nepotrebuje žiadne hračky. Najdôležitejšia je preňho prítomnosť rodičov, hlavne matky. To je v podstate jediné čo prvé týždne po narodení potrebuje. 

NÁŠ TIP: Ak premýšľate čo darovať novorodencovi, na našom blogu nájdete super článok 10 tipov na najlepšie darčeky pre novorodeniatko. Inšpirujte sa.

 

 hracky-pre-deti-6-mesiacovHračky pre bábätká (deti do 6 mesiacov)

Ak má dieťatko už prvé 4 týždne za sebou, môžeme mu postupne začať ponúkať hračky. Bábätko v tomto veku začína dvíhať hlavičku a ručičky sú väčšinou stále zovreté v päsť.

Na scénu môžu prísť kontrastné kartičky, ktoré napomáhajú s vývinom zraku. Kartičky položíte vedľa bábätka, ktoré sa na ne bude pozerať. Tieto kartičky ho dokážu nielen dokonale zaujať, ale aj upokojiť.

Kartičky určite využijete aj neskôr, napríklad vtedy, keď sa budete s dieťaťom učiť prvé slovíčka.

Majte na pamäti, že novorodencom by sa nemali dávať žiadne komplikované hračky a tiež veci, ktoré sú priveľmi farebné. Ideálne sú preto práve čiernobiele predmety.

NÁŠ TIP: O čiernobielych kartičkách sme spísali samostatný článok na našom blogu. Prečítajte si ho a dozviete sa o nich viac.

ciernobiele-karticky

Pozrieť v e-shope

Keď už dieťa dokáže držať v ručičke predmety (hoci neisto) resp. začína sa naťahovať za predmetmi, ktoré má naokolo, môžete mu dať rôzne hrkálky či malé loptičky.

Tu odporúčame hlavne hračky, ktoré dieťa zaujmú a podporia jeho motoriku. V podstate ho zabaví všetko, čo dokáže udržať v ručičke alebo dať do pusy. 

textilna-lopta-pre-deti

Pozrieť v e-shope

hrkalky-pre-deti

Pozrieť v e-shope

Veľmi populárne sú aj hracie podložky, s ktorými sa dieťa tiež dokáže dlho prehrať a zároveň objavuje prvé predmety a trénuje si pršteky.

Tieto podložky zvyčajne vydávajú zvuky a obsahujú aj rôzne pohyblivé časti. Sú ideálne ak sa dieťa ešte veľmi nepohybuje, ale len leží na brušku.

hracia-podlozky-pre-deti

Pozrieť v e-shope

Okrem podložiek sú tiež populárne aj textilné knihy, v ktorých si dieťa dokáže už samé listovať. Tieto knižky opäť obsahujú pohyblivé časti a tiež vydávajú zvuky. Zábava na dlhý čas. 

textilna-kniha-pre-deti

Pozrieť v e-shope

Za nás môžeme odporučiť aj kontrastné textilné kocky. Sú mäkké, takže nehrozí žiadne zranenie a naozaj dokážu dieťa zabaviť. Majú na sebe rôzne uchýtky a tvary, ktoré dieťa zaujmú a zároveň pomôžu s motorikou.

 kontrastna-kocka-pre-deti

Pozrieť v e-shope

 V tomto veku už dieťa môže spoznávať aj svoje prvé knižky.

Je veľa knižiek, ktoré sú vhodné práve pre tie najmenšie detičky. Samozrejme v tomto veku to nie je o texte, ale hlavne o obrázkoch a krásnych ilustráciách.

U nás milujeme knihy a tak sme pre knihy pre najmenších vytvorili samostatnú kategóriu. Stačí si len vybrať.

prva-knizka-pre-deti

Pozrieť v e-shope

 Chcete ešte viac tipov? Prezrite si celú našu kategóriu hračiek pre najmenších.

 

 hracky-pre-deti-od-1-rokaHračky pre 1 ročné deti

Od prvého roku veku dieťaťa to začína byť vo svete hračiek naozaj zaujímavé. Na výber je toho o dosť viac ako pre menšie deti.

Chodítka, rôzne drevené hračky, či manipulačné kocky. Poďme pekne postupne.

 

Veľmi obľúbenou hračkou - edukačnou pomôckouchodítka pre deti. Dieťatku pomôžu s chôdzou a zároveň ho dokážu zabaviť vďaka svojim prvkom, ktoré vydávajú rôzne zvuky, či podnecujú dieťa k rôznym aktivitám - vkladanie kociek, hra na hudobné nástroje, prevliekanie guličiek a pod.

Vhodné sú od 12 mesiacov.  

choditka-pre-deti

Pozrieť v e-shope

Ďalšou obľúbenou hračkou je tzv. vkladačka. Možno si na ňu pamätáte zo svojho detstva.

Dieťa sa vďaka nej učí farby, rozvíja motoriku, predstavivosť, logické myslenie a zlepšuje svoju priestorovú orientáciu. 

vkladacka-pre-deti

Pozrieť v e-shope

Hračkou, ktorá tiež podporí motoriku a zlepší priestorovú orientáciu, je stohovacia veža.

Je vyrobená z pevného kartónu, takže sa s jednotlivými dielami veľmi ľahko manipuluje. Navyše väčšina veží má potlač s číslami, vďaka čomu sa dieťa začína učiť prvé čísla a začína chápať logickú postupnosť. 

 stohovacia-veza

Pozrieť v e-shope

Medzi bestsellery už roky patrí motorická kocka. Táto hračka dokáže dieťa dokonale zabaviť a zároveň mu veľmi pomáha s rozvojom.

Je to ideálna pomôcka na rozvoj motoriky. Za nás túto hračku môžeme tiež len odporučiť. 

motoricka-kocka-pre-deti

Pozrieť v e-shope

Posledným tipom na hračky pre ročné deti sú knižky. Tak ako pri menších deťoch (menej ako 1 rok) u nás opäť nájdete bohatú ponuku - klasických, krásnych leporel a tiež knižiek s rôznymi pohyblivými časťami. 

Za nás môžeme napísať, že knižky sú jedným z najlepších darčekov (hračiek) pre deti. Je výborné, ak si dieťa vzťah ku knihám buduje už od najmenšieho veku.

knihy-pre-rocne-deti

Pozrieť v e-shope

 Chcete ešte viac tipov? Prezrite si celú našu kategóriu hračiek pre 1 ročné deti.

 

 

 hracky-pre-deti-od-2-rokovHračky pre 2 ročné deti 

Deti vo veku 2 rokov sú už viac samostatné a preto aj možnosť hrania a výber hračiek dostáva opäť iný rozmer. Poďte sa pozrieť na naše tipy. 

Hračka Hmataj a nájdi. Ďalší z bestsellerov na našom trhu aj v našom obchode. Táto hračka je dokonalá pre rozvoj motoriky, fantázie a priestorovej orientácie.

Dieťa siahne do vrecka a len podľa hmatu sa snaží uhádnuť o aký tvar sa jedná. S touto hračkou si dieťa a aj rodičia užijú naozaj veľa zábavy.

hmataj-a-najdi-hracka

Pozrieť v e-shope

NÁŠ TIP: Čo je to vlastne tá motorika? Dozviete sa v našom článku.

Chcete vaše dieťa začať učiť písmenká? Kúpte mu drevenú abecedu. Tvorte spolu slová a naučte ho vyskladať z písmen svoje meno

Pri výbere abecedy je veľmi dôležité aby písmenká mali správny (reálny) tvar. 

abeceda-pre-deti

Pozrieť v e-shope

Aj vy ste ako deti mali radi magnety? Nemali asi také pekné farby a tvary ako dnes, ale zabavili.

Pre dnešné deti je pripravená široká ponuka magnetických hračiek, s ktorými si dieťa užije veľa zábavy, ale sa aj niečo naučí.

Na výber sú rôzne motívy - zvieratká, dopravné prostriedky, čísla a aj abeceda. Odporúčame ich všetkým rodičom, ktorým ich deťúrence pravidelne berú dovolenkové magnetky z chladničky. :) 

 magnetky-pre-deti

Pozrieť v e-shope

Bum tarasa bum bum bum. 

Máte doma dieťatko, ktoré keď počuje hudbu, tak začne hneď tancovať? V tom prípadne odporúčame hudobné nástroje pre najmenších.

Garantujeme vám, že malý hudobník bude nadšený. Navyše hudobé nástroje podporujú rytmickosť. V našom e-shope nájdete kvalitné hudobné nástroje z dreva, ktoré zaručujú dlhú trvácnosť a kvalitu. hudobne-nastroje-pre-deti

Pozrieť v e-shope

No a aké by to boli naše tipy, keby tu chýbali knižky.

V tomto veku opäť deťom doprajte kvalitné knižky, ktoré ich už môžu aj niečo naučiť. Odporúčame ešte hlavne knižky s hrubšími stranami, pretože dieťa ešte nevie tak opatrne listovať a tenké strany by boli ihneď potrhané. knihy-pre-2-rocne-deti

Pozrieť v e-shope

 Chcete ešte viac tipov? Prezrite si celú našu kategóriu hračiek pre 2 ročné deti.

  

 hracky-pre-deti-od-3-rokovHračky pre 3 ročné deti

Rané detstvo sa skončilo a z bábätka je už kompletný malý človiečik. Už pozná svet naokolo a vie ako veci fungujú.

Výber hračiek je pre rodiča o to náročnejší - kým menšie deti sa hrajú v podstate so všetkým, 3 ročné dieťa už dobre vie, čo ho baví a čo nie. 

Každopadné tieto naše tipy by mali mať úspech. 

Ako povedal Picasso - Každé dieťa je umelec. A každé dieťa si rado kreslí, v začiatkoch po stene, po stole a neskôr už aj na papier. :)

Ak mu v tejto činnosti chcete trochu pomôcť, odporúčame Kreslenie krok za krokom.

Vďaka týmto kartičkám sa dieťa začne učiť proporcie a aj logickú postupnosť. V našom e-shope nájdete sadu pre dievčatá aj pre chlapcov.

NÁŠ TIP: Ak hľadáte klasické omaľovánky, nájdete ich u nás v tejto kategórii. V našom magazíne nájdete aj omaľovánky na vytlačenie, ktoré si môžete stiahnuť úplne zadarmo a doma na tlačiarni vytlačiť.
deti-sa-ucia-kreslit

Pozrieť v e-shope

Asi máločo pomáha jemnej motorike a cvičeniu trpezlivosti tak veľmi, ako prevliekanie šnúrok.

Na túto činnosť odporúčame prevliekacie kartičky, ktoré sú kvalitné a ku ktorým máte aj niekoľko farebných šnúrok.

Túto hračku si musí dieťa samé obľúbiť a netreba mu ju dávať na silu a nútiť ho sa s ňou hrať a trénovať prevliekanie.

 

snurovacie-karticky-pre-deti

Pozrieť v e-shope

Aktuálnym hitom v detskom svete sú magnetické knihy, v ktorých nájdete magnetky, ktoré fungujú ako puzzle.

Dieťa z nich môže zložiť zvieratká, autá, dinosaurov či veci z vesmíru. Na výber sú rôzne varianty, stačí si len vybrať. 

Samotná kniha (krabička) slúži ako magnetický povrch, takže o miesto na vlastné výtvory nebude núdza. Samozrejme, magnetky sa budú krásne vynímať aj na chladničke či radiátore.

magneticke-knihy-pre-deti

Pozrieť v e-shope

Určite si to pamätáte z vlastného detstva, ako ste radi namáčali pečiatky do modrého atramentu a následne opečiatkovali celý stôl.

Dnešné pečiatky a farbivo k nim priložené sú už samozrejme viac bezpečné a ohľaduplné k detským ručičkám, ale princíp a zábava je stále rovnaká. Namočiť a bum na papier.

V našej ponuke nájdete pečiatky s písmenkami abecedy, takže dieťa sa opať dobre zabaví, ale pritom sa aj niečo naučí.

abeceda-peciatky-pre-deti

Pozrieť v e-shope

Každý, kto už aspoň raz obliekal malé dieťa, určite potvrdí, že niekedy to býva poriadny boj. A práve tento boj pomáha ľahšie zvládnuť super hračka - postupové puzzle

Najprv spodné prádlo, potom ponožky, potom tričko, potom nohavice a tak ďalej.

Dieťatko sa vďaka tejto hračke môže samo naučiť ako sa správne obliecť a pritom sa aj zahrá. 

ako-sa-ma-dieta-same-obliect

Pozrieť v e-shope

Na záver tu máme tipy na edukačné hračky.

To sú tie, ktoré deti zabavia, ale popritom im aj napomáhajú s rozvojom. V našom e-shope ich nájdete veľmi veľa, v podstate sa snažíme predávať len tie, ktoré majú svoj zmysel a naozaj deťom v niečom pomôžu.

Či už to bude krokodíl s počítaním, počítanie s obrázkami alebo vkladanie tvarov. Vyberať si je naozaj z čoho.

pocitanie-pre-deti

Pozrieť v e-shope

pocitadlo-pre-deti

Pozrieť v e-shope

logicka-hra-pre-deti

Pozrieť v e-shope

 Chcete ešte viac tipov? Prezrite si celú našu kategóriu hračiek pre 3 ročné deti.

 

 

Tak to boli naše tipy na hračky (darčeky) pre deti od narodenia až po 3 roky.

Veríme, že vám náš sprievodca pomohol a vyberiete tie správne hračky.

Ak by ste mali nejaké otázky, tak nám stačí napísať alebo rovno zatelefonovať a my vám s výberom radi poradíme.