Láska ku knihám sa rodí v detstve: Najlepšie knihy pre najmenších (ne)čitateľov

knihy-pre-najmensich

Aj keď je čítanie zručnosť, ktorú deti nadobúdajú až po nástupe do školy, neznamená to, že v útlom veku im knihy do rúk nepatria. Práve naopak. 

Knihy totiž môžu mať priaznivý vplyv na rozvoj schopností a zručností dieťatka, rozvíjajú jeho inteligenciu, ale i predstavivosť či dokonca aj slovnú zásobu. 

Sú tiež skvelým prostriedkom na prehlbovanie kontaktov a vzťahov so svojimi blízkymi. A to stále nie je všetko.

Viete, v čom všetkom môže byť kniha či samotné čítanie prospešné pre vaše dieťatko? A ktoré knihy sú vhodné nielen pre staršie deti, ale už aj pre tých najmenších?5 dôvodov, prečo vaše (aj to najmenšie) dieťa čo najskôr zoznámiť s knihou

Možnože teraz pochybujete, či má vôbec zmysel zaobstarať vášmu niekoľkotýždňovému či niekoľkomesačnému bábätku knihu a čítať mu, keď ešte nerozpráva a vašim slovám určite nebude rozumieť. 

Vedzte však, že to má význam. Odborníci poukazujú na priaznivý vplyv komunikácie mamičky a bábätka, a to dokonca ešte počas prenatálneho vývoja dieťatka, teda obdobia, keď sa ešte nachádza v mamičkinom bruchu. 

Aj keď sa vám teda môže zdať, že vás vaše dieťatko nepočúva, opak je pravdou. Rozprávajte sa s ním, komunikujte spolu, čítajte mu. Prečo? 

 

1.Knihy podporujú vzájomnú blízkosť a kontakt dieťatka a mamičky či otecka

Veľkou výhodu čítania dieťatku je vzájomná blízkosť, ktorú v danej chvíli s vašim drobčekom máte. Posaďte si ho na kolená, čítajte mu a prezerajte si spolu obrázky. Užívajte si spoločne strávený čas. 

Dieťatko tiež môžete zoznamovať s tým, čo na jednotlivých obrázkoch vidí a knihy tak využiť aj na vzdelávanie. 

dieta-a-matka-citaju-knihy


2.Knihy ako podpora emocionálneho a sociálneho rozvoja

Knihy môžu poslúžiť aj ako vynikajúci spôsob na rozvíjanie vášho dieťatka po emocionálnej a sociálnej stránke. 

Zapojte počas čítania vašu fantáziu. Ak si práve prezeráte knižku so zvieratkami, nezabudnite napodobňovať ich zvuky. 

Meňte hlas v závislosti od kontextu príbehu. Ak je niekto smutný alebo plače, zmeňte tón hlasu. Rovnako aj vtedy,ak sa dievčatko či chlapček z rozprávky tešia. 


3.Knihy rozvíjajú zmysly dieťaťa

Hranie sa s knihou môže byť prospešné aj pre zmysly dieťatka, a to bez ohľadu na vek vašej ratolesti.

Na trhu sú totiž dostupné i knihy vhodné už pre tie najmenšie bábätká - tzv. kontrastné knihy zvyčajne v čiernobielom prevedení, ktoré obsahujú len minimum textu alebo žiaden text. 

Dieťatko počas hrania s nimi rozvíja svoj zrak, ale i hmat a v prípade zvukových knižiek i sluch. 


4.Knihy ako učitelia komunikácie

Čítaním rozvíjate i komunikačné schopnosti dieťatka. Čím viac naňho budete rozprávať, tým viac sa na neho, ako sa povie, nalepí. 

Slovná zásoba dieťaťa sa totiž do veľkej miery odvíja od toho, čo počuje. Snažte sa ale vyvarovať detskej reči, rôznym zdrobeninám, skomoleninám a podobne. 

Odborníci sa totiž zhodujú na tom, že s deťmi, a to už aj s tými najmenšími, by sme mali rozprávať tak, ako s dospelými. 


5.Čítanie podporuje pamäť, ale i schopnosť načúvať a počúvať

Čítanie je prospešné aj pre pamäť dieťatka. 

Ak sa s dieťaťom budete pravidelne vracať k jednej knihe, budete môcť postupne sledovať, ako začne zakaždým, keď otvoríte knihu samo ukazovať na zvieratko, ktoré sa mu zapáči.

Existujú tiež výskumy, ktoré poukazujú na to, že čítanie u detí zvyšuje mozgovú aktivitu, a deti, ktorým bolo pravidelne čítané vynikajú bohatou slovnou zásobou a dokonca i dobrými matematickými schopnosťami. 

knizka-o-farbach

Ako vybrať knihy pre najmenších?

Rozhodli ste sa vášmu drobčekovi zaobstarať knihu? Dobre robíte! Ako ale vybrať takú, ktorá bude zohľadňovať jeho vývoj?


Všímajte si obsah knihy

Obsahuje daná kniha text alebo pozostáva iba z obrázkov? Pre tie najmenšie deti sú vhodné knihy s minimom textu, resp. bez textu, iba s obrázkami.  

Deťom okolo jedného roka a viac možno zaobstarať i knihu obsahujúcu krátke texty, ktoré dieťatko už dokáže vnímať. Ak máte doma dvoj až trojročné dieťatko, môžete siahnuť po knihe, ktorá rozpráva krátky príbeh. 

Pokiaľ dieťatku chcete čítať pri uspávaní, môžete vybrať knihu s rozsiahlejším textom. 


Aké by mali byť obrázky?

Knihy pre najmenších by mali mať čo najväčšie a čo najjednoduchšie obrázky. 

V knihách určeným starším deťom už obrázky nemusia byť až tak veľké - môžu byť doplnené textom v podobe riekanky či rôznymi zvukovými alebo hmatovými prvkami. 

 

Z akých kníh pre najmenších máte na výber?

Klasické textové knihy doplnené o krásne ilustrácie pozná každý z nás. Okrem nich sú však v ponuke pre tých najmenších aj knihy v rôznych iných prevedeniach. 

Vyberať môžete z rozličných zvukových, dotykových a interaktívnych kníh, či populárnych textilných kníh, kníh do vody a k dostatiu sú i obľúbené leporelá. 

Leporelá vhodné pre tých najmenších

Harmonikovo skladané knižôčky, nazývané tiež leporelá, patria k tým najobľúbenejším knihám pre najmenšie detičky. Zväčša neobsahujú žiaden text alebo iba minimum textu - pomenovanie zobrazeného zvieratka či predmetu. 

Každá stránka spravidla obsahuje jeden jednoduchý obrázok, ktorý pomáha dieťatku spoznávať svet okolo seba. 

leporela-pre-deti

V poslednej dobe sa veľkej obľube tešia predovšetkým tzv. kontrastné leporelá, ktoré zobrazujú čiernobiele ilustrácie, a pomáhajú tým najmenším bábätkám s rozvojom zraku.

Leporelá môžu mať rôzne prevedenia - mäkké, vodeodolné, tvrdé či látkové. Veľkostne by mali byť prispôsobené malým detským ručičkám. 

Textilné knihy pre stimuláciu zmyslov

Rovnako obľúbené ako leporelá sú i textilné knihy. Tie môžu byť taktiež skvelou prvou knihou už pre to najmenšie bábätko. Sú vyrobené z textilu, teda sú mäkké, na dotyk príjemné a bezpečné pre každé dieťatko. 

textilne-knihy-pre-deti

Vybavené bývajú rôznymi prvkami určenými na upútanie pozornosti, ako napríklad zrkadlová fólia či niečo, čo si dieťatko môže ohmatať, šuštiace prvky a podobne. 

Textilné knihy pomáhajú rozvíjať zmysly dieťatka, vzdelávajú, učia a priaznivo ovplyvňujú aj jemnú motoriku. 

Knihy do vody na kúpanie

Vhodnými knihami pre tých najmenších sú aj knihy do vody. Tie môžu byť veľmi nápomocné najmä vtedy, ak sa váš drobček bojí vody a pri kúpaní nechýba plač a krik. 

knihy-do-vody

Aby ich bolo možné bez obáv použiť vo vode, sú vyrobené z nenasiakavého, vodeodolného materiálu, gumy, silikónu alebo polyetylénu. 

Môžu byť klasické s obrázkami, vydávajúce pískacie zvuky či čarovné - meniace farby po namočení do vody. 

Na záver

Knihy sú veľkým spestrením nielen dospeláckeho sveta, ale aj toho detského. Budujte preto u vašich detí lásku ku knihám už od toho najútlejšieho veku. 

 

Použité zdroje: