Objavte kúzlo magnetov! Recenzia magnetických kníh pre deti

recenzie-magneticke-knihy

NÁŠ TIP: Krásnu ponuku magnetických kníh nájdete v našom e-shope.

Magnetické hračky aktuálne zažívajú vo svete hračiek boom. Popri populárnych magnetických stavebniciach sa čoraz väčšej obľube začínajú tešiť i magnetické knihy

Aj keď nejde o knihy v pravom zmysle slova, teda nedá sa v nich listovať a na ich stránkach nenájdete príbeh, majú čo ponúknuť. 

Najčastejšie sú dostupné ako otváracie kufríky, s ktorými sa deti môžu vydať na dobrodružnú výpravu do čarovného sveta magnetov

Okrem poznania fyzikálnych javov si však s magnetickými knihami možno užiť i kopec zábavy, ale taktiež sa aj niečo nové naučiť. A nielen to. 

Poďte sa dnes spoločne s nami pozrieť na to, ako magnetické knihy fungujú, čo v nich možno nájsť, ale tiež na to, v čom všetkom môžu byť prospešné pre naše ratolesti. 

magneticke-knihy-vyhody

Magnetické knihy bavia, ale i vzdelávajú 

Spomedzi množstva dostupných magnetických kníh sme pre vás vybrali dve knihy - značky Janod a značky Haba

V ich ponuke nájdete veľké množstvo magnetických kníh pre malých i veľkých, s rôznym zameraním - vesmír, dopravné prostriedky, zvieratka, ročné obdobia, povolania, hodiny a mnoho, mnoho ďalších. 

Vyberať teda môžete podľa toho, čo má vaše dieťatko rado alebo čím aktuálne žije. Učíte sa určovať čas? Vynikajúcim pomocníkom pre vás bude magnetická kniha Hodiny. 

My sme siahli po knihách o ročných obdobiach a zvieratkách

Kým magnetická kniha o ročných obdobiach zaujme predovšetkým trošku väčšie dieťa, knihou o zvieratkách si kopec zábavy užije už i malé dieťatko
hra-s-magnetickymi-knihami

Magnetická kniha Zvieratká: Zábava pre malých i veľkých 

Táto magnetická kniha v podobe otváracieho kufríka v sebe ukrýva 30 magnetických dielikov, z ktorých možno poskladať až 10 rozličných zvieratiek. 

 V jej vnútri nájdete okrem dielikov i 10 kartičiek s predlohami jednotlivých zvieratiek, ktoré budú nápomocné pri skladaní najmä pre menšie detičky. 

 A ako to celé funguje? 

 Vnútorná strana knihy je zároveň i magnetickou tabuľkou, na ktorú sa (za pomoci sily magnetov) skladajú jednotlivé zvieratká. Aby bolo skladanie pre detičky ešte viac zaujímavejšie, magnetická tabuľa je potiahnutá krásnym obrázkom prírody. 

Každé zvieratko sa skladá z troch magnetických dielov.

Poskladať si možno napríklad zebru, koňa či prasiatko, no keď deťom pri hraní necháte voľnú ruku, určite vás prekvapia a zabavia aj s netradičnými kombináciami dielikov - kôň s hlavou zebry či žirafa s telom prasiatka. 

dieliky-zvieratka

S magnetickými dielmi sa veľmi dobre manipuluje, nie sú ani malé, ani veľké, padnú presne do detských rúčok. Na magnetickú tabuľku sa veľmi ľahko prikladajú a rovnako jednoducho sa z nej dávajú i dole. Tak, aby to zvládlo i menšie dieťatko. 

Výrobca pri tejto magnetickej hre uvádza, že je vhodná pre deti od 3 do 8 rokov, no pod dozorom sa s ňou rozhodne zabaví a vyhrá i mladšie dieťa vo veku 2 rokov

Spomenúť musím tiež praktické balenie, vďaka ktorému je táto hra ideálnou voľbou napríklad aj na krátenie času počas dlhej cesty. 

Magnetická kniha Zvieratká bude pre deti okrem iného napomocná aj pri poznávaní zvierat. Aby učenie bolo zábavou, nezabudnite pridať i zvuky, ktoré dane zvieratká vydávajú. 

Tejto vydarenej magnetickej knihe možno len ťažko niečo vytknúť. Prijateľná je aj jej cena. 

> Pozrieť knihu v e-shope


Magnetická kniha Štyri ročné obdobia: Nielen hra, ale i učenie 
magneticka-kniha-pozadia

Magnetická kniha Štyri ročné obdobia má nevšedné spracovanie, vďaka ktorému zaujme malé dieťatko, ale i každého veľkáča. 

Pomáha spoznávať ročné obdobia a s nimi súvisiace zmeny v prírode, ale i zmeny v našom fungovaní počas jednotlivých období. Ako sa napríklad obliekame v zime, ako v lete, aké aktivity počas daných ročných období môžeme robiť vonku a pod. 

 A ako funguje táto magnetická kniha? 

 Rovnako ako prvá hodnotená magnetická kniha, aj táto je dostupná vo forme praktického otváracieho kufríka z pevného kartónu. 

 Obal knihy z vnútornej strany zároveň slúži aj ako magnetická tabuľa. 

pozadia-magneticka-kniha

 V boxe sa ďalej nachádzajú magnetické pozadia, ktoré zachytávaju dané ročné obdobia. Každé pozadie možno pripevniť na vnútorný obal boxu. Súčasťou hry je i množstvo magnetiek s postavičkami, kvetmi či rôznymi predmetmi. 

 Úlohou dieťatka je správne priraďovať magnetky na pozadie daného ročného obdobia. Kedy sneží? No predsa v zime! Čo vtedy robíme? Sánkujeme sa! 

 Aj táto kniha má kvalitné, pevné spracovanie. V praktickom kufríku sú všetky magnetky vždy pokope a len tak ľahko sa nestratia. Možno si ju so sebou vziať aj na cesty. 

 Na ozvláštnenie hry možno magnetickú tabuľu kufríka zameniť za chladničku či radiátor. 

 Aj pri tejto magnetickej knihe sa nevýhody hľadajú iba veľmi ťažko. Pre niekoho to však môže byť o niečo vyššia cena. 

> Pozrieť knihu v e-shope

magneticke-hracky
Magnetické knihy a ich prínos pre deti 

Magnetické knihy nie sú iba obyčajné hračky, ktorých úlohou je deti zabaviť. Dokážu byť aj prínosné a podieľať sa na zdravom vývoji a napredovaní tých najmenších. 

V čom teda spočívajú ich benefity? 

Rozvoj jemnej motoriky 

Hra s magnetickými knihami pomáha deťom rozvíjať jemnú motoriku a trénovať správny úchop.  Ten je veľmi podstatný a v budúcnosti má vplyv aj na grafomotoriku, teda jednoducho povedané na to, ako sa dieťatku bude viesť v písaní. 

Záujem o javy fyzikálne 

Čarovné spojenie medzi magnetmi deti doslova fascinuje. Využite to a prebuďte v nich záujem o vedu. Pokúste sa im vysvetliť, že nejde ani tak o kúzlo, ale o zaujímavý fyzikálny jav. 

Trénovanie sociálnych zručností i emocionálnej inteligencie

Za pomoci magnetických kníh deti môžu rozvíjať i emocionálnu inteligenciu a svoje sociálne zručnosti, ktoré sú významné pre život každého jedinca, a to nielen v detstve, ale aj v dospelosti. 

Aj vďaka ich osvojeniu sa deti ľahšie začleňujú do kolektívu, budujú zdravé vzťahy. Obzvlášť vhodná je na to magnetická hra Štyri ročné obdobia. 

Podpora koordinácie ruky a oka

Vďaka schopnosti prepájania zrakových vnemov s hmatovymi, teda vďaka koordinácii ruky a oka, dieťa dokáže vykonávať každodenné činnosti, ako uchopenie hračky, s ktorou sa chce hrať či zapnutie zipsu na bunde. 

Niet teda pochýb, že ide o naozaj dôležitú zručnosť. Podporovať ju možno veľmi dobre i hrou s magnetickými knihami.

Rozvíjanie logického myslenia i predstavivosti 

Logické myslenie možno podporovať u detí už od útleho veku. Tým najlepším spôsobom ako na to je hra. Pri spájaní magnetickych dielikov podľa predlohy dieťatko musí uvažovať, myslieť a spájať si jednotlivé súvislosti. 

Rozvíjaná je aj predstavivosť, keďže magnetické knihy ponúkajú okrem spájania dielikov podľa predlohy aj priestor pre voľnú hru a rozvoj predstavivosti. vyhody-magneticke-knihy

Naše celkové hodnotenie

 Zábavné, náučné i kvalitné. Také sú magnetické knihy, ktoré deti bavia, ale i vzdelávajú. Priaznivo vplývajú na ich vývin. Podporujú tvorivosť, kreativitu i predstavivosť. 

 Pomáhajú rozvíjať dôležité zručnosti a schopnosti, ako jemná motorika či logické myslenie.

 Vzbudzujú záujem o vedu a deti sa vďaka nim zoznamujú s fungovaním magnetického poľa. 

 Knihy majú kvalitné, ale i praktické  vyhotovenie, ktoré je zárukou toho, že všetky magnetky zostanú vždy pohromade a nestratia sa. Túto hru si so sebou možno vďaka šikovnému baleniu vziať aj na cesty. 

 Ide o takú tú tichú aktivitu, ktorá “donúti” spomaliť a zaručene zabaví aj inak neposedné dieťa, čo ocení každý rodič.