Prvá dovolenka s dieťaťom – Kde? Kedy? Ako?

dovolenka-s-dietatom-pri-mori

Väčšina rodín si bezprostredne po narodení dieťatka nejakú tú dovolenkovú sezónu dobrovoľne odoprie.

Cestovanie s novorodencom či s dojčaťom sa dá totiž nazvať skôr adrenalínovým dobrodružstvom ako relaxom. Mamička tak malého dieťaťa má zväčša čo robiť, aby zvládala bežnú starostlivosť v známom prostredí a v zaužívanej rutine. Ako však dieťatko rastie a jeho nároky sa postupne menia, tak aj rodičov to prirodzene začne ťahať k oddychu mimo domova.

Zvládnuť prvú dovolenku s dieťatkom ale vôbec nemusí byť jednoduché. Ak si chcete po boku svojho drobca skutočne oddýchnuť bez zbytočných stresov či problémov, stavte na premyslené plánovanie.

Možno vám v tom pomôžu rady a skúsenosti iných mamičiek, ktoré sme pre vás zosumarizovali v nasledujúcom článku.

Náš TIP: Pre malé detičky odporúčame na cestu pribaliť tieto magnetické knihy. Sú malé, praktické, ideálne do auta či lietadla. Cesta im s nimi ubehne určite rýchlejšie a ľahšie. 

 

Kedy na prvú dovolenku s dieťaťom

„Prvú dovolenku s našou malou sme absolvovali, keď mala tri týždne. S tak malým bábätkom ale určite odporúčam letecký zájazd cez cestovnú kanceláriu. Počas dlhej cesty autom sa dieťatko dlho krčí v autosedačke a to mu nerobí dobre. Aj keď pokojnejšie bábätká iste zvládnu aj to.“

„S bábätkom do jedného roka by som na dovolenku k moru určite nešla. Keď už kvôli ničomu inému, tak kvôli tomu, že dieťa ešte nie je zaočkované. Nikdy neviete, čím sa môže v zahraničí a v cudzom prostredí nakaziť. Vyčítala by som si to po celý život.“

„My sme boli s našou princeznou na prvej dovolenke, keď mala rok. Odvtedy sme absolvovali už tri zahraničné dovolenky. Nikdy nijaký problém nebol, ale musím povedať, že zatiaľ žiadna dovolenka nebola oddychová v pravom zmysle slova. Každý rok čakáme, že už to príde. Malá ma u štyri tak možno toto leto.“

Kedy na prvú dovolenku s dieťaťom? Názory mamičiek a rodičov vôbec sa v tomto smere zásadne líšia. My jednoznačne neodporúčame cestovať do zahraničia s bábätkom mladším ako 6 týždňov.

Obdobie šestonedelia nie je náhodné a je určené pre rekonvalescenciu mamičky a adaptáciu bábätka. Cestovanie počas prvých šiestich týždňov je veľmi riskantné a nemusí sa vyplatiť.

S trojmesačným a starším dieťatkom je možné bezpečne cestovať prakticky kamkoľvek, samozrejme s výnimkou exotických krajín, kde sa odporúča aj očkovanie dospelých. Organizmus dojčaťa by bol v takýchto destináciách ohrozený.

Ak ale chcete, aby vaša dovolenka bola skutočným relaxom a nie len vykonávaním bežných denných činností na inom mieste a vo väčšom strese, odporúčame vám s prvou dovolenkou počkať minimálne do jedného roka dieťaťa. Batoľa je už predsa len o niečo samostatnejšie ako v pohybe tak i v niektorých činnostiach, môžete ho na čas zveriť starým rodičom či priateľom, ktorí s vami trávia dovolenku a bez obáv sa venovať oddychu.

Zatiaľ čo do prvého roka je mamička pre dieťa jednoducho nevyhnutnosťou, v starostlivosti o batoľa sa môžete s oteckom spokojne vystriedať. Všetko samozrejme závisí aj od povahy a temperamentu dieťatka. Niektoré bábätká prespia väčšinu dňa, iné deti vás nenechajú oddýchnuť si ani ako trojročné.
dovolenka-s-dietatom

Kam na prvú dovolenku s dieťaťom

Hory? More? Hory? More? Hory. Hoci dovolenka na horách sa zdá na prvý pohľad bezpečnejšia, výber je v podstate na vás. Každé cudzie miesto je pre dieťatko potenciálne nebezpečné a všade sa dá vytvoriť oáza pokoja a istoty.

Dôležitejší ako miesto pobytu je spôsob cestovania a typ ubytovania. Či už sa vyberiete na hory alebo do prímorskej destinácie, dbajte na to, aby bola cesta čo možno najkratšia. Neplánujte si obhliadky atrakcií na trase, pri ceste autom počítajte s obmedzeným časom na oddych, pri vzdialenejších destináciách uprednostnite leteckú dopravu pred cestou autom.

Čo sa týka ubytovania, nechoďte do extrémov. Vyvarujte sa chatám bez základnej výbavy ako je teplá voda, toaleta či kuchyňa. Pri zahraničných dovolenkách voľte hotely na vyššej úrovni, ideálne baby friendly zariadenia. Dajte si pozor na lacné dovolenky, ktoré nemusia ponúkať ani základný ubytovací štandard.

S dieťatkom do troch rokov, najmä s tým, ktoré ešte neabsolvovalo základné povinné očkovania, necestujte do exotických destinácií. Aj také ochorenie ako sú osýpky vám môže v zahraničí spôsobiť veľmi vážne komplikácie.

NÁŠ Tip: Ak sa chystáte s malým dieťatkom na dovolenku do zahraničia, starostlivo si zistite, či vo vami vybranej krajine práve nezúri nejaký druh epidémie alebo tu nie je rozšírené nákazlivé ochorenie, ktoré by mohlo ohroziť zdravie vášho dieťaťa.
dieta-v-lietadle

Ako na prvú dovolenku

Ak ste si už naplánovali termín a vybrali miesto, je načase sa začať pripravovať. Ako sme spomínali v úvode, starostlivé plánovanie je základom úspechu v zmysle pokojne strávenej dovolenky.

Zosumarizovali sme pre vás tie najužitočnejšie tipy:

  • na dovolenku s dieťaťom nikdy nechoďte takpovediac na blink. Časom, kedy ste si mohli zbaliť tašku a vyraziť do Chorvátska s tým, že sa tam už niekde ubytujete, definitívne odzvonilo. Jednoznačne si zabezpečte ubytovanie vopred.
  • Ak chcete dovolenku stráviť pokojne, vyberte si zájazd cez cestovnú kanceláriu. O všetko sa postarajú za vás a najmä ak nehovoríte plynule po anglicky alebo jazykom krajiny, do ktorej sa chystáte, v krízových situáciách (napr. nutnosť ošetrenia u lekára) oceníte služby delegáta.
  • Dieťa musí mať na cestu do zahraničia platný cestovný pas. Dajte si záležať na kontrole dokladov a starostlivo si naštudujte aj požiadavky tej – ktorej krajiny. Niektoré destinácie vyžadujú, aby bol pas platný ešte pár mesiacov po vašom návrate domov. Nenechávajte preto nič na náhodu.
  • Starostlivo si vybavte cestovnú lekárničku. Pre dieťatko by mala okrem liekov, ktoré pravidelne užíva, obsahovať aj teplomer, lieky na zníženie teploty (vo forme sirupu i čapíkov), lieky od bolesti, lieky proti hnačke, rýchloobväz, klasický obväz, lieky proti nevoľnosti pri cestovaní, odsávačku hlienov pre bábätká, ktoré ešte nevedia smrkať, sprej do nosa, sirup proti kašľu, dezinfekčný roztok.
  • Nezabudnite ani na dôkladnú prípravu kozmetiky a drogérie. Okrem prípravkov, ktoré pre dieťatko bežne používate, siahnite aj po ochrannom kréme s vysokým UV faktorom, detskom mlieku po opaľovaní a zísť sa vám môže aj čistiaci gél na ruky či vlhčené obrúsky.
  • Malé deti majú v zahraničí obyčajne problém s jedlom. Stavte preto na hotel, ktorý ponúka v reštaurácii okrem domácej aj medzinárodnú kuchyňu, prípadne si zbaľte aspoň nejaké zásoby potravín pre dieťa (detské výživy, instantné kaše).
  • Ak plánujete dovolenku na horách, nezabudnite na turistický alebo aspoň ergonomický nosič. Bez neho si prírody veľmi neužijete.
  • Ak budete cestovať lietadlom, venujte čas príprave príručnej tašky, ktorú si vezmete so sebou. Najmä pri dlhších letoch by ste nemali zabudnúť na nič podstatné ako je fľaša s čistou vodou, vlhčené obrúsky, mikina, šatka na krk, ponožky (kvôli klimatizácii), drobné keksy, obľúbená hračka, vankúšik na spanie.
  • Pred nástupom do lietadla dbajte na to, aby bolo dieťa najedené, aby použilo toaletu, menšie detičky prebaľte.
  • Okamžite po príchode na izbu, v ktorej budete ubytovaní, skontrolujte priestor a všímajte si všetky potenciálne riziká. Zamerajte sa najmä na balkón, skontrolujte zábradlie, miesta, odkiaľ by mohlo dieťatko spadnúť alebo predmety, ktoré by mohli padnúť na neho. Čo sa dá, zabezpečte. Vytvorte si čo možno najkomfortnejší priestor, v ktorom strávite pokojnú dovolenku.

Za Babalác vám prajeme krásnu dovolenku. :)