Puzzle Abeceda: Učíme sa písmenká hravou formou

balenie-abeceda-puzzle

Puzzle nie je iba obľúbenou zábavkou detí, ale veľmi často po ňom siahajú i dospelí. 

Skladanie malých dielikov prináša viacero výhod pre naše mentálne zdravie, pamäť i mozog a človek sa pri ňom dokonale odreaguje. 

Aj deťom ponúka viac ako len ďalší spôsob krátenia voľného času. 

Hra s puzzle pomáha rozvíjať jemnú motoriku či koordináciu ruky-oka, trénuje priestorové vnímanie, ale i sústredenie a trpezlivosť. 

Mnohé puzzle sú dnes už dokonca navrhnuté tak, aby dieťatku okrem rozvoja jeho zručností a schopností, priniesli i nové poznatky. 

Patria k nim i puzzle Abeceda, na ktoré sa pozrieme bližšie v tejto recenzii. 

Túto hračku si môžete zakúpiť v našom e-shope.

obsah-balenia-puzzle-abeceda
Zábava a učenie v jednom 

Puzzle Abeceda sú spojením hry, zábavy, ale i učenia. 

Na rozdiel od klasických puzzle, pri ktorých sa spájajú dieliky s cieľom vytvoriť určitý obrázok, toto puzzle má byť pre dieťatko pomocníkom pri učení písmen a abecedy. 

Pomôže tiež s poznávaním zvieratiek i rôznych predmetov, a nepochybne bude nápomocné aj pri učení farieb. Aby sa tak stalo, je tomu prispôsobené jeho prevedenie. 

Puzzle pozostáva z 26 spojovacích, klasických dielov, ktoré do seba dokonale zapadajú. Na každom dieliku sa nachádza obrázok zvieratka či predmetu, začínajúceho na istú hlásku a tiež otvor určený na vloženie správneho písmenka.

Súčasťou puzzle je teda okrem spojovacích dielikov i 26 drevených písmen, ktoré sa vkladajú do jednotlivých dielov. 

V sade nájdete napríklad dielik s obrázkom veveričky a otvorom určeným pre vloženie písmenka V, keďže slovo veverička začína práve na toto písmenko. 

Vďaka tomuto spôsobu hry si deti vytvárajú asociácie, ktoré im následne pomáhajú so spoznávaním písmen, ale i zvierat či predmetov. 

Navyše, dieliky možno medzi sebou spájať a vytvárať celé slová. A to znamená nielen učenie, ale i kopec zábavy! 
recenzia-puzzle-abeceda

Navrhnuté u nás na Slovensku

Veľkým plusom tohto puzzle je, že bolo navrhnuté a dizajnované u nás na Slovensku. 

To okrem podpory šikovných, tvorivých rúk zo Slovenska znamená aj to, že písmenká zodpovedajú názvom vecí či zvierat zobrazených na puzzle. Dieťatko si tak vždy osvojí pomenovanie v tej správnej podobe. 

Za zmienku určite stojí ale i kvalita prevedenia. Všetky diely sú v krásnych, pestrých farbách, tak, aby zaujali detské, zvedavé oko. 

Puzzle dieliky sú vyhotovené z tvrdého kartónu, ktorý sa len tak ľahko neohne, nepoškriabe, ani inak nepoškodí. 

Písmenká sú vyrobené z dreva, teda ani tu nehrozí ich poškodenie. Navyše, dreveným hračkám nemožno uprieť ich čaro. Sú príjemné na dotyk, krásne voňavé, trvácne, nadčasové, odolné a v porovnaní s hračkami z plastu majú rozhodne na vrch.

Dieliky puzzle, ako aj jednotlivé písmenká sú uložené v krabičke s praktickým putkom, vďaka ktorému si ich deti môžu vziať kamkoľvek so sebou. 

puzzle-abeceda-pismenka
Pre koho sú puzzle Abeceda vhodné?

Podľa odporúčania výrobcu sú tieto puzzle vhodné pre deti od 3 rokov. 

Je to predovšetkým z dôvodu obsahu menších častí, konkrétne písmen, ktoré by malé dieťatko mohlo dať ľahko do úst. 

Pokiaľ sa ale dieťa bude hrať s hračkou výlučne pod vašim dozorom, nevidím dôvod, prečo by toto puzzle nebolo vhodné aj pre mladšie dieťatko, pokojne aj od dvoch rokov. 

I keď si ešte dvojročné dieťa nemusí práve osvojovať abecedu, vďaka tomuto puzzle môže spoznávať nové slová a rozširovať si tak svoju slovnú zásobu alebo sa zoznamovať s farbami. 

S dielikmi puzzle sa veľmi dobre a jednoducho manipujue, tvarovo sú prispôsobené malým detským rúčkam.
skladanie-puzzle-abeceda

Výhody hry s puzzle Abeceda: V čom sú pre deti prospešné? Majú aj mínusy?

O tom, aké benefity môže mať hra s puzzle všeobecne, sme si čo to povedali hneď na úvod. Teraz sa ale pozrime na puzzle Abeceda a ich prínos pre dieťatko. 

Rozvoj reči i slovnej zásoby 

Hľadáte spôsob, ako vášmu drobcovi rozviazať jazýček? Skúste hru s týmito puzzle. 

Prezerajte si spoločne jednotlivé dieliky, na ktorých je vždy čo objavovať - či už zvieratká alebo rôzne, možno doteraz nepoznané predmety, pomenúvajte ich a rozširujte tak slovnú zásobu vašej ratolesti. 

Hra je tiež vynikajúcim pomocníkom pri prvom zoznamovaní sa s abecedou. Vďaka nej deti môžu spoznávať jednotlivé písmenká a taktiež si osvojovať správny spôsob ich písania. 

Rozvíjanie jemnej motoriky

Jemná motorika je pre dieťatko nesmierne dôležitá, pretože vďaka nej dokáže uchopiť a držať v ruke predmety, manipulovať s nimi, hrať sa, kresliť, písať ale i vykonávať bežné činnosti. 

A keďže puzzle je hra, ktorá si vyžaduje i prácu rúk a prštekov, skladanie puzzle Abeceda pozitívne vplýva aj na rozvoj jemnej motoriky. 

Dieťatko berie do rúk dieliky, snaží sa ich spojiť. Motorika je trenovaná aj pri vkladaní písmen do dielikov. 

Podpora koordinácie ruka-oko

Ak vášmu drobcovi pravidelne dožičíte hru s puzzle, podporíte tým i veľmi dôležitú zručnosť - koordináciu ruky-oka.  Schopnosť prepojiť zrakové vnemy s pohybmi rúk vedie k prepájaniu motorických funkcií so senzorickými. 

Dieťatko dokáže preniesť videné do vizuálnej podoby. To je v budúcnosti veľmi významné aj pre písanie a čítanie. 

S puzzle Abeceda si navyše dieťa môže precvičovať i správne písanie jednotlivých písmenok. Na dielikoch puzzle, kde sú otvory pre písmenká, je totiž pomocou šípok zobrazený spôsob, ako dané písmeno písať. 

pismena-abeceda-puzzle

Budovanie logického myslenia

Logické myslenie sa vyvíja už v útlom veku dieťatka. Je preto dôležité zamerať sa na jeho budovanie. A ako inak, ak nie hrou? 

Veď tá je pre dieťa v prvých rokoch jeho života všetkým - zábavou, ale i učením, spôsobom komunikácie, prostriedkom na spoznávanie sveta a mnoho, mnoho ďalšieho. 

Práve puzzle môže byť pri rozvíjaní logického myslenia veľmi nápomocné. Na to, aby sa dieťatku podarilo spojiť jednotlivé dieliky či správne vložiť písmenko do dielika, musí rozmýšľať a uvažovať. 

Puzzle, ako také, sú vo všeobecnosti považované za skvelý spôsob, ako udržať rozum v kondícii, pretože pri ich skladaní dochádza k prepájaniu oboch hemisfér.

Trénovanie sústredenia, koncentrácie, trpezlivosti 

Deti sú tvory pomerne netrpezlivé a predovšetkým v mladšom veku, dokážu svoju pozornosť venovať jednej hračke len veľmi krátku dobu. 

Skladanie dielikov puzzle je skvelou cestou, ako u detí trénovať, podporovať a rozvíjať sústredenie i trpezlivosť. 


A čo nevýhody? 

Tomuto puzzle možno len ťažko niečo vytknúť. Mínusom môže byť pre niekoho, v porovnaní s klasickým puzzle, snáď len vyššia cena, pohybujúca sa okolo sumy 20 eur. 

skusenosti-abeceda-puzzle
Naše hodnotenie puzzle Abeceda 

Puzzle Abeceda je skvelou edukatívnou hrou, ktorá dieťatko zabaví, ale zároveň bude prínosom v jeho rozvoji. 

Nápomocná je hneď v niekoľkých dôležitých oblastiach - či už je to jemná motorika, logické myslenie, koordinácia ruky-oka alebo koncentrácia a sústredenie. 

Je tiež vynikajúcim prostriedkom na poznávanie abecedy a písmen.

Hra má veľmi pekné, kvalitné prevedenie. Je prepracovaná do najmenších detailov a doplnená o nádherné ilustrácie. 

Je vyhotovená tak, aby sa s ňou dobre manipulovalo aj tým najmenším, no zároveň nezabúda na odolnosť, ktorá je pri hračkách pre deti dôležitou vlastnosťou. 

Osloví malých i veľkých, ktorí sa ku skladaniu dielikov budú opakovane vracať, pretože toto puzzle im za každým ponúkne okrem zábavy i priestor pre sebarealizáciu. 

Túto hračku si môžete zakúpiť v našom e-shope.