NÁŠ TIP: Super výber hračiek do vody nájdete aj v našom e-shope.
Deväť mesiacov si dieťatko veselo pláva v plodovej vode v maminom brušku. Je to práve plodová voda, ktorá mu umožňuje pohyb a zároveň ho ochraňuje pred vonkajším tlakom, teda pôsobí aj ako tlmič nárazov.
Počas prenatálneho vývinu je voda v podstate celým svetom dieťatka. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa mnoho novopečených mamičiek dá so svojím bábätkom na tzv. baby plávanie. Neraz sú milo prekvapené, že ich dieťatko nemá z vody vôbec strach.
Lenže, nie je dieťatko ako dieťatko. Kým niektoré deti si pobyt vo vode užívajú, a to bez ohľadu na to, či sa nachádzajú vo vani alebo v bazéne, iné detičky sa vody boja a už iba ich každovečerné kúpanie vo vani je sprevádzané neutíchajúcim plačom a krikom.
Prečo je to tak a ako si s touto situáciou poradiť?
Voda je pre dieťatko prospešná
Skôr než si povieme, ako pomôcť dieťatku prekonať strach z vody, pozrime sa najprv na dôvody, pre ktoré by sme mu mali dopriať pravidelný kúpeľ.
Voda pôsobí na dieťatko upokojujúco, zmierňuje napätie, pomáha mu uvoľniť sa a zrelaxovať. Dieťatko po kúpeli zažíva rovnako skvelý pocit zvnouzrodenia, ako vy po sprche po namáhavom dni na nohách.
Kúpanie tiež priaznivo ovplyvňuje krvný obeh dieťaťa a dokáže pomôcť napríklad i pri kolikách. Samozrejme, ide aj o očistu tela.
Prečo majú deti strach z vody?
Strach z vody najčastejšie pramení z nepríjemnej skúsenosti. Možnože sa vášmu dieťatku počas kúpania dostal do očí šampón, ktorý nepríjemné štípal.
Alebo bola voda príliš studená či naopak teplá. Za strachom z kúpania môžu stáť aj obavy z toho, že sa voda dieťatku dostane do nosa a spôsobí ten nepríjemný pocit, ako naposledy.
Ak sa vaše dieťatko bojí kúpania v bazéne či v mori, dôvodom môže byť i chýbajúci pocit bezpečia, keď pred sebou vidí nekonečné more či samú vodu.
Čo robiť, ak sa dieťatko bojí vody?
Každodenné naháňanie do vane môže byť vysiľujúce nielen pre vás, ale aj pre vaše dieťatko. Navyše, nútenie dieťaťa môže v konečnom dôsledku spôsobiť presne opačný efekt - ešte väčší odpor k vode, a to určite nechcete.
Namiesto toho sa zamerajte na spôsoby, ako dieťatko do vody nalákať. Dôležité je, aby si váš drobec na vodu zvykol. Nechajte ho teda hrať sa s vodou. Môžete do umývadla napúšťať trochu vody a ukázať mu, že čľapkanie vo vode je zábava.
Pokiaľ to vaše dieťatko ťahá ku mlákam, vybavte ho gumáčikmi a hor sa na spoznávanie s vodou.
Pri kúpaní do vane určite nelejte zbytočne veľké množstvo vody, ktoré by dieťatko mohlo iba zneistiť a vystrašiť. Na začiatok postačí aj trocha vody na dne vaničky.
Skvelým spôsobom, ako pomôcť dieťatku potlačiť strach z vody a kúpania môžu byť i hračky do vody.
Hračky do vody pomôžu so strachom, zabavia a niečo nové i naučia
Ak sa vaše dieťatko bojí kúpania, zaobstarajte mu hračky do vody, ktoré upútajú jeho zvedavosť. Je dobré, ak vyberiete hračku s obľúbeným motívom vašej ratolesti. Ak teda máte doma napríklad milovníka McQueen, voľba je jasná. Nepotrvá dlho a na pobyt vo vode s obľúbenou hračkou sa vaše dieťatko pomaly ale isto začne tešiť.
Hračky do vody však nie sú len o zábave, ale aj o rozvoji motorických zručností dieťatka.
Ak sa totiž dieťa chce hrať vo vode, musí vedieť hračku správne uchopiť tak, aby sa nestrácala pod vodnou hladinou, čo môže dať najmä v začiatkoch celkom zabrať. Tým dieťatko trénuje aj svoju sústredenosť a trpezlivosť.
Akú hračku do vody vybrať?
V obchodoch sa môžete stretnúť s množstvom hračiek určených do vody. Vyberať môžete z gumených hračiek, penových, naťahovacích či nafukovacích, obľúbené sú aj rôzne striekačky a vodné mlyny, hračky na prelievanie vody či kniha do vane.
Pre tie najmenšie deti sú vhodné mäkké a na dotyk príjemné gumové hračky, ktoré po zatlačení zapískajú, čím si získajú pozornosť dieťatka. Siahnuť však tiež možno po mäkkučkých a bezpečných penových hračkách. Vhodné sú aj knižky do vody, ktoré môžu meniť farbu či dokonca striekať vodu.
O niečo staršie deti si zas užijú kopec zábavy so striekacimi, naťahovacími či vodu prelievajúcumi hračkami.
Nech už sa ale rozhodnete pre ktorúkoľvek hračku, vyberajte dôsledne. Pri výbere sa riaďte vekom vášho dieťatka. Všímajte si, pre aký vek je daná hračka určená - túto informáciu nájdete uvedenú na obale hračky.
Myslite tiež na bezpečnosť. Hračka musí byť vyrobená z nezávadného, netoxického a podľa možností i ekologického materiálu, ktorý nezapácha.
Aj použité farby by mali byť nezávadné. Nemôžu sa z hračky olupovať ani púšťať vo vode.
Samozrejme, vhodné nie sú ani hračky s ostrými hranami či malými časťami, ktoré by dieťatko mohlo prehltnúť.
Aj keď vám to vo chvíli výberu hračky do vody pre vášho drobca zrejme nenapadne, najlepšou voľbou nemusia byť ani také hračky, ktoré majú otvory. Prečo?
Do hračiek s otvormi sa veľmi ľahko dostane voda. Lenže, nie vždy z nich musí ísť aj rovnako ľahko von. Veľmi často sa zvykne usádzať v rôznych záhyboch a tam sa premieňať na nebezpečné a zdraviu škodlivé plesne.
Pokiaľ si teda chcete byť 100 %-ne istí nezávadnosťou hračky do vody, vyberte takú, ktorá nemá otvory alebo v prípade, že ich má, dá sa jednoducho rozobrať a vyčistiť.
Náš TIP: U nás v e-shope nájdete hračky do vody v samostatnej kategórii, stačí si len vybrať. Hračky nájdete tu.
Na záver
Hračky do vane môžu byť vynikajúcimi pomocníkmi, vďaka ktorým dieťatko už viac nebude mať strach z kúpania, ale bude sa naň večer čo večer tešiť. Stačí vybrať iba tú správnu hračku, s ktorou si vo vode užije kopec zábavy.