Tipy na darčeky pre novorodenca, ktoré potešia i mamičku

darceky-pre-novorodencov

Príchod nového človiečika na tento svet je krásnou a radostnou udalosťou, na ktorú sa tešia nielen samotní rodičia, ale celá rodina i najbližší priatelia. 

Ak sa aj vaša rodina rozrástla o nového člena a vy sa chystáte navštíviť ho alebo sa vaša najlepšia priateľka stala maminou a vy idete na prvú návštevu drobčeka, s najväčšou pravdepodobnosťou nechcete ísť s prázdnymi rukami. 

No čo vybrať malému človiečikovi, ktorý väčšinu dňa prespí? Možností je veľa. Niektoré darčeky nemusia byť ani tak darom pre bábätko samotné, ako pre novopečenú mamičku, ktorej pomôžu uľahčiť aj keď krásne, no neraz náročné prvé dni s bábätkom.

Čo teda možno darovať novorodeniatku? 10 tipov na najlepšie darčeky pre novorodeniatko

1. Plienky

Užitočným darom, ktorý zaručene ocení každá mamina sú plienky. Vedeli ste, že malé batoľa spotrebuje denne okolo 8 plienok, čo je 56 plienok týždenne? A to pri dnešnej cene plienok nie je veru najlacnejšia záležitosť.

Nebojte sa preto darovať plienky. Dôležité je vybrať správnu veľkosť, teda pre novorodeniatko, prípadne o trošku väčšie, aby ich mamina mohla využiť i neskôr, ak by už náhodou mala spravenú zásobu plienok na toto obdobie. 

Pokiaľ nechcete darovať plienky iba tak v originálnom balení, môžete z nich vyrobiť plienkovú tortu. Na internete nájdete kopec návodov, ako na to

Ak si na výrobu netrúfate, plienkovú tortu si môžete objednať aj na rôznych slovenských handmade portáloch, kde vám ju vytvoria šikovné ruky presne podľa vašich požiadaviek. 


2. Prvé hračky pre najmenších

Aj napriek tomu, že prvé dni a týždne svojho života trávi bábätko poväčšine spaním či papaním, netreba zabúdať ani na hru. Aj malé batoľa sa totiž už dokáže hrať, dokonca hru potrebuje pre svoj zdravý vývin a napredovanie. Darovať preto môžete aj hračku vhodnú pre bábätko. 

Výber hračky je dôležité prispôsobiť veku dieťatka. Hračky pre najmenších musia byť bezpečné, vyrobené z netoxických a nezávadných materiálov a tiež nemôžu obsahovať žiadne drobné časti, ktoré by dieťatko mohlo prehltnúť. 

hracky-pre-najmensich

Dôležitý je aj edukačný rozmer hračky. Hračky pre bábätká by mali rozvíjať ich jemnú i hrubú motoriku, ale tiež aj zvedavosť. Je dobré, ak sú farebné a majú prvky, ktoré pútajú pozornosť, šuštia, vydávajú zvuky a podobne. 

Dnes už v obchodoch nájdete množstvo skvelých vzdelávacích hračiek už pre tie najmenšie bábätká. Veľmi obľúbené sú hrkálky, hryzátka či kolotoče nad postieľku. Vhodným darom pre malé batoľa však môžu byť aj textilné knižky s rôznymi dotykovými plochami, nestarnúce či čoraz viac populárne kontrastné kartičky.

NÁŠ TIP: V našom e-shope nájdete krásny set hračiek pre novorodenca


3. Spomienková kniha 

Prvé dni života nového človiečka na tomto svete ubiehajú veľmi rýchlo, a to predovšetkým jeho rodičom. Spomienková kniha predstavuje skvelý spôsob, ako si uchovať najkrajšie spomienky na toto nádherné obdobie. 

Možno si do nej zaznamenať malé i veľké pokroky bábätka, ako napríklad spomienku na jeho prvý úsmev či na to, kedy sa mu ukázal prvý zúbok alebo kedy dieťatko začalo samostatne držať hlavičku a mnoho ďalšieho.

Väčšina takýchto spomienkových kníh tiež ponúka priestor na fotografie rastúceho bábätka. 

Alternatívou k spomienkovej knihe môže byť aj prvý fotoalbum bábätka, kde okrem fotiek možno pridávať tiež svoje zápisky a postrehy či napríklad obľúbená foto deka s vyznačenými mesiacmi, vďaka ktorej možno zachytiť vývoj bábätka počas prvého roku jeho života. 


4. Obliečky či výbavička do postieľky 

Ak by ste radi darovali niečo praktické, môžete siahnuť po výbavičke do postieľky. Vybrať môžete napríklad posteľnú bielizeň s nejakým pekným detským motívom, nezabudnite však na správny rozmer. Ten je pri perinke najčastejšie 120 x 90 cm a pri vankúšiku 40 x 60 cm.

Vhodným darom by mohla byť aj samotná sada perinky a vankúša, avšak tú už rodičia s najväčšou pravdepodobnosťou budú mať. Ak teda uvažujete o tomto darčeku, je dobré vopred sa na to opýtať, aby ste zbytočne nekúpili niečo, čo nenájde svoje využitie.

K posteľnej bielizni do postieľky tiež môžete zaobstarať mantinel, ktorý ochráni bábätko pred nárazom. 

Veľmi obľúbené sú aj tzv. hniezda do postieľky, ktoré možno využívať buď priamo v postieľke alebo aj mimo nej, napríklad na gauči, kde bude môcť dieťatko bezpečne oddychovať. 

Hniezdočka sú vybavené vankúšikom i perinkou a možno ich tiež upravovať na väčšiu veľkosť, teda porastú spolu s bábätkom. 

5. Hracia deka

Vhodným darom už pre to najmenšie bábätko a jeho rodičov môže byť i hracia deka, ktorá dokáže dieťatko nielenže zabaviť, ale priaznivo vplýva aj na rozvoj jeho schopností a zručností.

Je vybavená množstvom prvkov, ktoré pútajú pozornosť dieťatka. Mnohé deky majú i hrazdu, na ktorú sa dajú zavesiť rôzne hračky, vrátane tých zvukových. Dieťatko sa za nimi načahuje, čím je rozvíjaná jeho jemná i hrubá motorika. 

Niektoré hracie deky sú vybavené praktickou ohrádkou, z ktorej sa dieťatko počas hrania nedostane von, čo ocení každá mamina. 

Hracia deka tiež môže vynikajúco poslúžiť aj ako podložka pri prebaľovaní. 

6. Oblečenie pre novorodeniatko

Praktickým darom môže byť aj oblečenie. Malé novorodeniatko rastie zo dňa na deň a to, čo mu pred pár dňami ešte sedelo, mu už dnes môže byť malé. 

Navyše, oblečenia nie je nikdy dosť. Mnohé mamičky zvyknú svoje dieťatko z ogrckaného oblečenia prezliekať aj niekoľkokrát do dňa a tak potrebujú veľké zásoby bábätkovského oblečenia.

oblecenie-pre-deti

Ak sa rozhodnete darovať oblečenie, vyberajte v prvom rade podľa veľkosti. Niektoré bábätká potrebujú tú najmenšiu veľkosť, t. j. 50, ktorá v podstate predstavuje výšku bábätka, teda do 50 cm, iné detičky už z pôrodnice prichádzajú s väčšou veľkosťou vhodnou aj pre mesačné bábätko. Odhadnúť tú správnu veľkosť vám pomôže váha a rozmery, s ktorými sa bábätko narodilo. 

Aj tu platí, že je lepšie vybrať oblečenie väčšej veľkosti, ktoré bude môcť bábätko vynosiť hoc aj neskôr, ako oblečenie malej veľkosti, ktoré už na seba neoblečie. 

Pri výbere oblečenia pre novorodeniatko tiež zohľadnite ročné obdobie a, samozrejme, i materiál, ktorý by mal byť príjemný na dotyk. 

7. Nosič alebo šatka

Ak chcete darovať nejaký hodnotnejší dar, skvelou voľbou môže byť detský nosič či šatka, a to najmä vtedy, ak viete, že mamička uvažuje o nosení svojho bábätka. 

Nosenie ako také je celkovo čoraz viac obľúbené a považované za prospešné, tak ako pre bábätko, tak aj pre maminu či otecka a tiež pre ich vzájomný vzťah s dieťatkom. 

Ak sa rozhodnete pre nosič, vyberte ergonomický typ od overeného predajcu. To platí aj o šatke. Kvalita a bezpečnosť by mali byť v tomto prípade na prvom mieste. 

Pri výbere môžete zohľadniť i pohlavie novonarodeného bábätka a vybrať dievčenský alebo chlapčenský model, no rozhodnúť sa môžete aj pre univerzálne prevedenie. 

8. Rodinné fotenie

Krokom vedľa rozhodne nemusí byť ani poukaz na prvé spoločné fotenie s novým členom rodiny.

Amatérske zábery nafotené mobilným telefónom síce dokážu poslúžiť ako pamiatka, no nevyrovnajú sa krásnym profesionálnym fotografiám, ktoré si rodinka s radosťou vyvesí doma na stenu. 

fotenie-deti

9. Darčekový kôš

Pokiaľ stále váhate, čo kúpiť ako dar pre novorodeniatko, vyskladajte mu darčekový kôš, do ktorého dáte, ako sa povie, z každého rožku trošku. 

V prvom rade budete potrebovať pekný darčekový kôš, no to nemusí byť podmienkou a rovnako dobre vám môže poslúžiť aj nejaký pekný box, ktorý mamina bude môcť neskôr využiť napríklad na uskladnenie hračiek bábätka a pod. 

Keď už máte kôš, teraz je na rade výber vecí, ktoré doň poukladáte. Kúpiť môžete pár kúskov detského oblečenia, detskú kozmetiku, napríklad detský olejček či obrúsky, priložiť môžete i malé balenie plienok. Chýbať nemôže ani hračka pre novorodeniatko, či už hrkálka, hryzátko alebo leporelo. Priložiť môžete i cumlík pre bábätko.

10. Peniaze alebo darčekový poukaz

A nakoniec tu máme dar, ktorým zaručenie nikdy nič nepokazíte, a tým sú peniaze. Možno máte pocit, že rodičia majú už pre bábätko skutočne všetko a čokoľvek by ste kúpili, by zostalo nevyužité, no aj napriek tomu nechcete ísť s prázdnymi rukami. 

Darovať preto môžete peniaze, ktoré rodičia budú môcť dieťatku odložiť alebo kúpiť to, čo budú potrebovať. Vhodný je aj darčekový poukaz, napríklad do internetového obchodu s detským tovarom. 

Na záver

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek dar, nezabudnite ho darovať od srdca a s úprimnou radosťou z nového života na tomto svete.