Hra Hmataj a nájdi. Hračka ktorá rozvíja zmysly

hmataj-a-najdi

Túto skvelú hračku si môžete zakúpiť v našom e-shope.

Hmataj a nájdi je zábavná hra, ktorá je určená najmä na hmatové spoznávanie, pričom jej hlavným princípom je vložiť ruku do vrecka a nájsť vhodný kúsok podľa určenej kartičky. Detičky si tu ale okrem hmatu rozvíjajú aj svoju predstavivosť a mnohé ďalšie dôležité zručnosti.

Čo nájdete v balení?

Spoločenská hra Hmataj a nájdi má naozaj praktické balenie, ktoré zároveň slúži aj ku samotnej hre. Tuba, v ktorej sú jednotlivé dieliky umiestnené obsahuje tiež na dotyk príjemné textilné vrecko upevnené k veku tuby.

V jeho vnútri nájdeme 21 kusov drevených dielikov, 20 kusov farebných kartičiek4 biele podkladové krúžky. Hra obsahuje aj návod s pokynmi pre 2 tipy hier – základnú a BINGO variantu. 

hmataj-najdi

Kvalita hračky

Tento neprekonaný bestseller od značky Vilac sa originálnym spôsobom snaží rozvíjať často zanedbávaný zmysel u detí, ktorým je práve hmat. Francúzska spoločnosť bola založená v roku 1911, takže už vyše 100 rokov vyvíja a vyrába drevené hračky.

Hračky Vilac nesú tiež známku francúzskej agentúry ADEME, čo znamená, že tieto drevené hračky sú vyrábané ekologicky. Šetria životné prostredie, neznečisťujú pôdu, vodu a vzduch a tiež neplytvajú energiami. Roky skúseností tejto značky sa famózne postarali o naozaj detailné spracovanie samotnej hry a jej každej jednej časti.

Ako sa s hračkou dá hrať?

Didaktická hra Hmataj a nájdi je určená pre detičky od 2 do 6 rokov a jej všestranné použitie je naozaj perfektné. Hra ponúka okrem 2 základných hier v návode aj mnoho ďalších možností ako ju môžu deti použiť, zabaviť sa s ňou a niečo nové sa naučiť.

Tu sú niektoré naše tipy: 

Vyberajte si s detičkami z vrecka drevené dieliky a rozprávajte sa o nich. Veci na nich pomenujte a povedzte o nich pár základných charakteristík. Dieťatko si tak bude rozširovať svoju slovnú zásobu. (vhodná hra aj pre kartičky)

Jednotlivé drevené dieliky sú sami o sebe vhodné na otvorenú hru, kedy si dieťatko rozvíja svoju fantáziu a kreativitu. Nechajte im samotné dieliky len tak k dispozícii alebo ich pridajte ku inej hre, aby tak skvelo doplnili jej dej.

Hru tvoria 4 tematické okruhy, nájdete v nej –  5 dielikov dopravy, 5 dielikov zvieratiek, 5 dielikov jedla5 dielikov na tému počasie. Môžete ich preto využiť na zoskupovanie a umiestňovanie dielikov do jednotlivých okruhov.

hmataj-a-najdi-hra

Vyšší level môže byť, keď umiestnite napríklad 5 drevených dielikov vedľa seba a budete sa pýtať dieťatka, ktoré do radu nepatrí a prečo. Podporíte tak ich logické myslenie.

Ďalšou možnosťou je tiež rozširovanie informácií o týchto jednotlivých témach. V rámci dopravy sa pýtajte, ktorý prostriedok jazdí, ktorý naopak lieta? V rámci jedla sa môžete rozprávať o tom, čo z tohto je zelenina a čo ovocie? Pri zvieratkách to môžu byť otázky ako, ktoré zvieratko žije vo vode a ktoré nie? 

Súčasťou hry Hmataj a nájdi sú tiež 4 biele podkladové krúžky. Tieto krúžky slúžia na ukladanie jednotlivých drevených dielikov do ich výrezov. Opäť je tu ďalšie skvelé využitie podobné hre puzzle. Deti si tu potrénujú nie len jemnú motoriku, logické myslenie ale tiež koordináciu ruka-oko.

Potrénovať si pamäť a sústredenie môžete s detičkami pri ďalšej jednoduchej hre. Umiestnite vedľa seba ľubovoľný počet kartičiek, nechajte dieťatko nech si ich dobre prezrie a potom ich zakryte. Dieťatko by si malo zapamätať postupnosť kartičiek a v správnom poradí pod ne potom priradiť vhodné drevené dieliky. 

Zo 4 farebných kartičiek s obrázkami sa dá zložiť jeden ucelený kruh. Opäť teda môžete dať kartičky detičkám na spájanie takýchto kruhov podľa jednotlivých tém (počasie, jedlo, doprava, zvieratá). Kruhov si z kartičiek vedia spojiť viac a opäť z toho budú mať hru podobnú puzzle. Pri starších detičkách to môžete využiť aj na učenie sa častí – štvrť, pol, trištvrte a celý kruh. Opäť tu podporujeme ich logické myslenie či sústredenosť

hra-hmataj-najdi

Základné pravidlá hry Hmataj a nájdi

 • Na začiatku hry vložíme všetky drevené dieliky do textilného vrecka a kartičky s ich obrázkami položíme na kôpku lícom dole.
 • Prvý hráč si vezme farebnú kartičku z kôpky. Potom musí siahnuť do vrecka a podľa hmatu nájsť drevený dielik, ktorý prislúcha ku obrázku na jeho kartičke.
 • Ak sa mu podarí vybrať správny dielik, kartičku si ponechá a na rade je druhý hráč, ktorý opäť začína ťahaním kartičky z kôpky.
 • Pokiaľ ale prvý hráč vyberie nesprávny dielik, musí svoju kartičku odovzdať ďalšiemu hráčovi, ktorý sa opäť pokúša nájsť ten daný správny dielik.
 • Po každom kole sa drevené dieliky vracajú späť do vrecka.
 • Keď už na kôpke neostáva žiadna kartička, určí sa víťaz. Vyhráva ten hráč, ktorý má najväčší počet kartičiek.
 • Ale pozor! Ak jeden z hráčov náhodou vytiahne dielik v tvare bomby, musí všetky svoje kartičky vrátiť späť na kôpku!

Aby sa deti lepšie zoznámili s hmataním predmetov, môžete im upraviť pravidlá podľa vlastného uváženia:

 • Začnite s malým množstvom drevených dielikov vo vrecku.
 • Dovoľte im nazerať sa do vrecka.
 • Potom hru opäť urobte o niečo ťažšiu a nedovoľte deťom pozerať do vrecka.
 • Neskôr pridajte do vrecka viac a viac dielikov.
 • Nakoniec, keď si deti hru lepšie natrénujú a zlepšia sa ich zručnosti, hrajte podľa tradičných pravidiel.

BINGO variácia: Zložte 4 kartičky do kruhu a vytvorte tak jeden alebo viac herných polí pre každého hráča. Jeden z hráčov, prípadne rodič vytiahne dielik z textilného vrecka, ukáže ho a pomenuje. Hráč, ktorý má kartičku zodpovedajúcu tomuto vytiahnutému dieliku, si ho vezme a položí na svoju kartičku. Vyhráva hráč, ktorý ako prvý zaplní svoje herné políčko.

hrame-hmataj-a-najdi

Benefity hry Hmataj a nájdi

✔ je zameraná na zmyslové vnímanie, detičky si tu cibria najmä svoj hmat 

✔ rozvíja ich slovnú zásobu 

✔ podporuje logické myslenie a trénuje pamäť

✔ deti si tu trénujú tiež svoju trpezlivosť, vytrvalosť a sústredenosť

✔ rozvíja jemnú motoriku

✔ obsahuje praktické balenie, ktoré zároveň slúži na hru 

✔ je vyrobená z vysoko kvalitných materiálov

✔ pestrofarebné drevené dieliky rozvíjajú detskú fantáziu a kreativitu

✔ umožňuje veľa variácií hry

✔ je vhodná pre 2 až 5 hráčov

✔ hra je vyrobená ekologicky a šetrne k životnému prostrediu

BABALÁC TIP: Máte už doma spoločenskú hru Hmataj a nájdi a je u vašich detičiek veľmi obľúbená? Pozrite si u nás aj jej ďalšiu skvelú variantu Hmataj a nájdi FARMA

Názory spokojných rodičov: 

„Na hre sa mi veľmi páči jej spracovanie. Okrem toho, že má praktický obal, ktorý využívame aj priamo pri hre je hneď na prvý pohľad vidieť, že je veľmi kvalitná. Jednotlivé dieliky sú krásne namaľované a pestrofarebné. Tiež sa mi veľmi páči, že sú vyrobené z dreva. S dielikmi sa syn vie hrať aj len tak, bez nejakých pravidiel a vymýšľa si s nimi rôzne príbehy, takže hračka má naozaj nespočetné množstvo využití. 

Rozhodne ju odporúčam najmä kvôli jej krásnemu spracovaniu, mnohorakému využitiu a určite si s ňou doma s detičkami užijete kopec hodín zábavy.“

Túto skvelú hračku si môžete zakúpiť v našom e-shope.

Hru vyskúšala a popísala: Ing. Simona Kirschnerová, @ceresnova_mama