Recenzia: Magnetické stavebnice SmartMax pre deti už od jedného roka

Stavebnice sú súčasťou sveta detí už od nepamäti a aj dnes ich nájdeme hádam v každej detskej izbe.

Kým kedysi boli obľúbené predovšetkým drevené či plastové stavebnice, dnes dobýjajú svet hračiek stavebnice magnetické.
 

Dieliky týchto stavebníc majú v sebe ukryté magnety, vďaka čomu sa veľmi jednoducho a rýchlo spájajú.

Umožňujú stavať 2D, ale i 3D objekty, ponúkajú priestor pre rozvoj fantázie a kreativity, prinášajú nové možnosti hry.

Väčšina magnetických stavebníc, ktoré na trhu nájdete, sú určené starším deťom od 3 rokov a vyššie. Ide napríklad o populárne stavebnice Connetix či Magna Tiles

Pokiaľ ale máte doma menšie dieťatko, tajuplný svet magnetov môže spoznávať prostredníctvom magnetických stavebníc SmartMax. Tie sú totiž určené deťom už od jedného roka.

Aké je prevedenie týchto stavebníc, sila magnetov či použité materiály? Ako sú stavebnice SmartMax prispôsobené jednoročným drobcom a čo všetko im môžu ponúknuť? 

Prečítajte si naše skúsenosti s magnetickými stavebnicami SmartMax v nasledujúcej recenzii.

Magnetické stavebnice SmartMax: Ako fungujú? 

Magnetické stavebnice SmartMax, tak ako aj iné druhy týchto stavebníc, fungujú za pomoci magnetov ukrytých po bokoch jednotlivých dielikov. 

Práve vďaka magnetom a ich schopnosti priťahovať sa, je skladanie veľmi rýchle a ľahké, bez nutnosti zatláčania. 

Dieliky sa spájajú priložením k sebe, čo bez problémov zvládnu už aj ročné deti, pre ktoré sú stavebnice SmartMax vhodné. 

Ak chce dieťatko dieliky rozdeliť, stačí ich od seba odtiahnuť. 

V dielikoch stavebnice SmartMax sa nachádzajú magnety s opačnými pólmi, čo znamená, že diely sa priťahujú, ale tiež aj odpudzujú (v závislosti od pólu magnetu). 

Vďaka tomu sa deti môžu zoznámiť s magnetickým poľom i magnetickou silou a pochopiť, ako tieto základné fyzikálne princípy fungujú. 

To, v porovnaní s inými stavebnicami, v ktorých sa nenachádzajú magnety s protichodnými pólmi, hodnotím ako veľké plus.

Deti totiž príťažlivá, ale i odpudivá sila magnetov doslova fascinuje a so stavebnicou SmartMax môžu pozorovať aj to, ako sa magnety budú odpudzovať.

Bezpečné aj pre jednoročné deti

Naš drobec čochvíľa oslávi svoj prvý rok. Spomedzi hračiek ho aktuálne bavia najviac autíčka, ale taktiež všetko to, pričom si cibrí jemnú motoriku. Aj preto sme siahli po magnetickej stavebnici, ktorá by mohla zaujať, ale zároveň byť preňho i prospešná. 

SmartMax magnetické stavebnice sú skvelé v tom, že sú vo všetkom prispôsobené už jednoročným deťom.

Tvoria ich dostatočne veľké dieliky - tyčinky, ktoré sa deťom držia v rukách veľmi dobre. Sú ľahké a manipulácia s nimi je jednoduchá.

Zároveň neobsahujú žiadne drobné časti, ktoré by dieťatko mohlo prehltnúť, čo je pri hračkách určených pre tak malé deti veľmi dôležité. 

Okrem bezpečnosti je ale pri deťoch tiež dôležitá i odolnosť. Všetky dieliky SmartMax stavebníc sú vyrobené z nezávadného, odolného plastu a vydržia aj menej šetrné zaobchádzanie, čo môžem len a len potvrdiť. Navyše, povrch je odolný aj voči škrabancom.

Stavebnice sú malým drobcom prispôsobené i farebne - dieliky sa vyrábajú v pestrej modrej, fialovej, červenej, žltej, zelenej a oranžovej farbe, tak, aby upútali pozornosť najmenších.

Z čoho SmartMax stavebnice pozostávajú? 

Základnými časťami magnetických stavebníc SmartMax sú už spomínané farebné plastové tyčinky v dvoch veľkostiach, ktoré majú na oboch koncoch magnety. 

Kým v modrých, zelených, bielych a fialových tyčinkách (farby studeného spektra) je severný pól magnetov smerovaný von, tyčinky žlté, ružové, červené a oranžové (farby teplého spektra) majú nasmerovaný von južný pól. 

Pokiaľ teda k sebe pripojíte dve tyčinky rovnakých farieb alebo dve tyčinky z rovnakých farebných spektier, budú sa odpudzovať. Dokopy teda nespojíte napríklad tyčinku modrej farby s ďalšou modrou tyčinkou, ani červenú s červenou, či zelenú tyčinku s bielou. 

Na to, aby bolo možné spojiť aj tieto magnetické tyčinky, ale tiež všetky ostatné, slúžia kovové guľôčky. Tie sú taktiež základnými prvkami magnetických stavebníc SmartMax. 

Guličky nie sú ani príliš malé, ale ani veľké, teda deťom sa v rukách držia veľmi dobre.

Okrem základných dielov stavebnice SmartMax obsahujú aj rôzne iné prvky, ako napríklad zvieratká, autíčka, dieliky na výstavbu áut či autodráh a mnohé iné. 

V ponuke sú rozličné sady - štartovacie, moje prvé safari zvieratká, moje prvé dinosaury, môj prvý traktor, môj prvý vláčik, mix vozidiel, guličková dráha, cesty a rôzne iné. 

My sme vyskúšali stavebnicu s traktorom, so safari zvieratkami a štartovaciu sadu XL

Poďme sa na ne pozrieť bližšie. 

SmartMax štartovacia sada XL

Začnime štartovacou sadou, ktorá je vhodnou voľbou pre všetky detičky, ktoré zatiaľ žiadnu magnetickú stavebnicu nevlastnia, ale aj pre tých, ktorí majú iba niektorú z malých sád. 

Táto sada pozostáva z tyčiniek a guličiek. Dokopy sa v nej nachádza až 42 kusov dielikov, z toho 12 veľkých a 18 stredných tyčiniek, a 12 guličiek. 

V balení sa nachádza i brožúrka s inšpiráciami, čo poteší najmä starších staviteľov, ktorí už zvládnu stavať podľa predlohy. 

S touto stavebnicou možno stavať rôzne 2D, ale i 3D stavby. 

Plusom tyčiniek zo SmartMax stavebnice sú naozaj silné magnety, vďaka ktorým hotové diela držia veľmi dobre.

Na jednu tyčinku dokážete pripojiť hneď niekoľko ďalších a zdvihnúť ich bez toho, aby sa odpojili. 

Kratšie tyčinky stavebnice majú v porovnaní s dlhšími o niečo slabšie magnety, ale aj tak stále silné. 

Táto štartovacia sada SmartMax XL je určená pre deti už od jedného roka, aj keď ročné deti ešte zväčša nestavajú s nejakým cieľom, skôr ide len o náhodné spájanie dielikov. 

Zrejme aj preto sa náš drobec dokázal viac zabaviť s ďalšími dvoma stavebnicami SmartMax, teda so safari zvieratkami a traktorom. 

Musím však povedať, že my rodičia sme sa naozaj vyhrali. 🙂 Je to skvelý spôsob, ako na chvíľu "vypnúť" hlavu. Táto stavebnica tak možno viac zaujme o niečo staršie deti, ako tie vo veku jedného roka. 

Aj napriek tomu však stavebnicu vnímam ako naozaj vydarenú hračku, s ktorou sa dieťatko nielen zabaví, ale pri hre s dielikmi precvičí i jemnú motoriku

Stavanie podľa predlohy zas pomáha rozvíjať zrakové a priestorové vnímanie orientáciu, ale i pozornosť.

Zamrzí možno len o niečo vyššia cena, tá sa ale týka všetkých originálnych  magnetických stavebníc akejkoľvek značky.

SmartMax štartovaciu sadu XL aktuálne kúpite za sumu pohybujú sa okolo 70 eur. 

SmartMax Môj prvý traktor

SmartMax stavebnica Môj prvý traktor mala u nás doma najväčší úspech. Zrejme aj preto, že naša ratolesť práve fičí na všetkom, čo má kolieska - autíčka, ale aj vysávač. 🙂

Sada pozostáva z 22 dielikov. Nájdete v nej dve časti traktora, ktoré sa spájajú pomocou magnetickej tyčinky a tiež vozík. Kovová gulička slúži na prepojenie traktora a vozíka. 

Nechýba ani figúrka šoféra a dva koníky. Aj tie sa spájajú pomocou magnetických tyčiniek. 

V sade sa tiež nachádzajú plastové dieliky na vytvorenie plota či ohrádky na vozík. 

S touto stavebnicou si dieťatko vyskladá svoj traktor, s ktorým sa potom môže hrať na farmára.

Spájanie dielikov priaznivo ovplyvňuje jemné motorické zručnosti, ale aj logické myslenie, ktoré sa vytvára už od útleho veku.

Aj táto magnetická stavebnica SmartMax je vhodná pre deti už od jedného roka. 

Všetky jej dieliky sú kompatibilné s ostatnými stavebnicami SmartMax, teda sady možno navzájom kombinovať, rozširovať a vytvárať tak ešte kreatívnejšie stavby. 

Za jedinú jej nevýhodu (z pohľadu rodiča 🙂) považujem iba pískajúce kolesá traktora, inak ide o skvelú a pre dieťatko prospešnú hračku, ktorá zaujme a zabaví.

Spomenúť musím tiež veľmi pekné prevedenie. Traktor vyzerá dobre aj na poličke. 

SmartMax Moje prvé Safari zvieratká

 

SmartMax stavebnica Moje prvé Safari zvieratká je roztomilá, jednoduchá sada pre malých i veľkých. 

Pozostáva z 18 dielikov, z ktorých je možné vytvoriť až 6 safari zvieratiek - žirafu, hrocha, slona, krokodíla, leva a nosorožca. 

Každé zvieratko má dve časti - prednú a zadnú, ktoré sa spájajú pomocou magnetov v tyčinke. 

Spájanie je nenáročné a pre deti i prospešné - počas toho, ako sa usilujú vopchať tyčinku do otvoru zvieratka, trénujú motorické zručnosti i sústredenosť.

Zvieratká sú vyrobené z gumy, teda sú príjemné na dotyk, avšak zachytávajú sa na nich nečistoty. V prípade potreby ich ale možno umyť pod vodou. 

Aj dieliky tejto SmartMax stavebnice sú prispôsobené malým detským rúčkam, no zároveň sú dostatočne veľké kvôli bezpečnosti. 

Aké výhody, ale aj nevýhody majú magnetické stavebnice SmartMax? 

Pozrime sa najprv na výhody SmartMax stavebníc

Za mňa osobne je najväčším plusom stavebníc tejto značky to, že sú vhodné už pre deti od jedného roka, čomu zodpovedá aj ich prevedenie. 

Všetky dieliky stavebníc sú dostatočne veľké, aby hra s nimi bola pre deti bezpečná. Zároveň však veľkostne zodpovedajú detským rúčkam, a to tak ako tyčinky, tak aj guľôčky, ale i ostatné časti stavebníc. 

Dieliky sú vyrobené z bezpečného, nezávadného plastu, ktorý spoľahlivo odoláva škrabancom. 

Za zmienku určite stojí i krásny dizajn a nádherné, pestré farby, ktoré dokážu upútať pozornosť detí, ale tiež široká ponuka tematicky rôznych stavebníc. 

Zabúdať však netreba ani na prínos magnetických stavebníc pre rozvoj dieťatka.

Ich veľkou výhodou, v porovnaní napríklad s takými elektronickými hračkami je, že ponúkajú skutočne veľký priestor pre rozvoj fantázie.

Kým pri hraní sa s elektonickými hračkami sa očakáva splnenie nejakého cieľa, je tu vopred daná hratelnosť, magnetické stavebnice sú určené pre hru s otvoreným koncom, bez pravidiel, čo umožňuje popustiť uzdu kreativite a nechať sa unášať fantáziou. 

Je na dieťati, čo z jednotlivých dielikov stavebnice vytvorí. Na druhej strane, aj stavanie podľa predlohy prináša isté výhody. 

Na to, aby mohlo dieťatko vystavať určitý objekt, potrebuje sa orientovať v priestore. Rozvíjaná je teda aj priestorová orientácia. 

Hranie sa so stavebnicami však okrem priestorovej orientácie pozitívne ovplyvňuje aj logické myslenie. Každé spájanie dielikov a stavanie určitého objektu je výsledkom myslenia dieťaťa. 

Prínosom môžu byť aj pri učení farieb. 

Rozvíjané sú i fyzikálne schopnosti. Vďaka magnetickej stavebnici deti spoznávajú tajuplný svet magnetov - ich príťažlivú, ale aj odpudivú silu. 

Pri hraní sa s magnetickými stavebnicami deti trénujú i jemnú motoriku, sústredenie i pozornosť a trpezlivosť.

Výhod  magnetických stavebníc SmartMax je teda naozaj neúrekom. Ale čo nevýhody? 

Za hlavné a vlastne aj jediné mínus magnetických stavebníc SmartMax považujem vyššiu obstarávaciu cenu. To je ale nevýhodou pri všetkých originálnych stavebniciach tohto typu. 

Tiež ale musím dodať, že v porovnaní s magnetickými stavebnicami iných značiek, nie je na tom SmartMax tak zle a patrí skôr k tým cenovo dostupnejším.

Naše hodnotnie

 

Magnetické stavebnice SmartMax sú skvelými a navyše i prospešnými hračkami pre najmenších už od jedného roka, ale tiež pre deti v predškolskom veku.

Hravou a zábavnou formou približujú deťom fungovanie magnetického poľa a jeho sily, rozvíjajú motorické zručnosti, koncentráciu a sústredenosť, budujú logické myslenie.

Sú maximálne bezpečné a navrhnuté s ohľadom na tie najmenšie deti - ani veľké, ale ani malé dieliky prispôsobené drobným rúčkam, odolné povrchy, jednoduché spájanie i odpájanie, krásny dizajn, pestré farby, rôzne tematické sady.

To všetko z magnetickej stavebnice SmartMax robí hračku, ktorú si obľúbi každé dieťa a opakovane sa k nej bude vracať, pretože vždy mu dá priestor pre rozvoj.