Ako začať s metódou Montessori?

Náš TIP: Pozrite si ponuku montessori hračiek v našom e-shope.

Metóda, ktorá má korene v Taliansku, jej vznik siaha do 20. storočia a je svetovo uznávaná – Montessori.

Ak vás táto netradičná pedagogická metóda zaujíma, poďte si o nej čo to prečítať. Spísali sme pre vás pár zaujímavostí a faktov, ktoré vám napovedia aj to, ako ju môžete začať využívať vo svojej domácnosti.   

Maria Montessori – kto bola táto výnimočná žena?  

Talianka, ktorej životopis rozhodne stojí za prečítanie. Narodila v roku 1870 a ako prvá žena v Taliansku ukončila štúdium medicíny. Počas štúdia sa dostala na pozíciu asistenta v nemocnici, vďaka ktorej sa z nej neskôr stala expertka na detské nervové choroby. 

Keď v roku 1896 ukončila štúdium doktorátom z psychiatrie, začala pôsobiť ako asistentka v univerzitnej nemocnici a popri tom sa sústreďovala aj na vlastnú lekársku prax – vypomáhaním v detskej a ženskej nemocnici i výskumom na psychiatrickej klinike. V teórii i v praxi sa zameriavala na to, ako možno zmierniť ľudské utrpenie. 

Pozorovanie detí na psychiatrickej klinike (v rámci lekárskej praxe) jej vnúklo ideu, že aj postihnuté deti možno vzdelávať a vychovávať, ak sa k nim bude správne pedagogicky pristupovať. Problém teda podľa nej nepredstavovalo medicínske, ale pedagogické hľadisko. 

Okrem výskumu na psychiatrickej klinike sa tak v ďalších rokoch zamerala aj na štúdium pedagogiky a teórie výchovy. Súhrn všetkých nadobudnutých poznatkov, praktických výstupov, experimentov a sledovania detí pri hre nakoniec viedol k vzniku úspešnej pedagogickej metódy, ktorá je nám dnes známa. Jej teórie v súčasnosti rozvíja jej vnučka Renaldine Montessori. 

 

Podstata Montessori pedagogiky

Montessori pedagogika predstavuje spojenie filozofie vzdelávania a praktického hľadiska, ktoré je realizované prostredníctvom pomôcok.

Jej podstatu tvorí slobodný rozvoj dieťaťa za podpory a nasmerovania zo strany rodičov alebo pedagógov. 

To by malo prebiehať prispôsobením okolitého prostredia tak, aby sa dieťa učilo na základe vlastných skúseností.

Ak sa rozhodnete túto metódu pri výchove vašich detí používať, nemusíte hneď siahnuť po akýchsi špeciálnych či hrubých knihách o danej problematike. Stačí, aby ste jej prispôsobili domácnosť a aktivity, ktoré na dennej báze realizujete.

Keď sa dieťa vyvíja, prechádza obdobiami, kedy má schopnosti osvojovať si zručnosti a získavať poznatky. Jedná sa napríklad o záujem o lezenie, písanie alebo chôdzu – aj toto Maria Montessori odpozorovala a uviedla, že nie je správne deti nútiť k činnostiam, na ktoré ešte nedozreli. Rozhodne netreba nikdy zabúdať ani na to, že každé dieťa sa vyvíja individuálne.

Krédom Montessori metódy je výrok dieťaťa: „Pomôž mi, aby som to dokázal sám.”  

Čím začať, ak chcete túto výchovnú metódu praktizovať u vás doma? 

Ak máte záujem podporiť vzdelávanie vášho dieťata s využitím prvkov Montessori pedagogiky, na začiatok sa pokúste uplatniť aspoň zopár z týchto princípov:

  • Na základe pozorovania, potrieb a záujmov vašich detí im prispôsobte ich vzdelávanie
  • Snažte sa o to, aby sa vaše dieťa cítilo nezávislé
  • Zabezpečte, nech je veľkosť nástrojov, ktoré dieťa používa, prispôsobená jeho veľkosti
  • Keď je dieťa sústredené a vykonáva akúkoľvek aktivitu, neprerušujte ho
  • Postarajte sa o to, aby bolo jeho okolité prostredie usporiadané a príjemné
  • (Po)chváľte – s mierou, nech to nemá opačný efekt 

Ako uvádza jeden z princípov, je nutné dbať aj o pripravené a usporiadané prostredie. To dosiahnete napríklad tým, že do detskej izby zaobstaráte nábytok, posteľ, police či doplnky, na ktoré dieťa dosiahne a môže pokojne používať bez akejkoľvek pomoci dospelej osoby. 

Ak je to možné, izbu rozdeľte na 3 zóny – na časť, v ktorej sa bude dieťa venovať rôznym aktivitám a hrám, na oddychovú časť a taktiež na priestor na čítanie. Snažte sa čo najviac využívať prírodné materiály ako je drevo, a to nielen v rámci nábytku, ale aj pri výbere hračiek. Postarajte sa aj o príjemné doplnky, ako je napríklad pohodlný koberec, stan alebo hojdačka, ktoré navodia útulnú atmosféru.

Aj v kúpeľni by to malo fungovať  na rovnakom princípe – postarajte sa o to, aby si dieťa dokázalo umyť ruky alebo dosiahnuť na svoju zubnú kefku taktiež bez toho, aby ste do toho zasahovali. Postačí na to malá a ľahko manipulovateľná stolička, na ktorú sa môže postaviť.

Okrem týchto rád vám môže byť nápomocných aj 19 prikázaní, ktoré Maria Montessori vytvorila. 

 

 

Montessori aktivity a hry pre deti 

Ideálny čas na zapájanie detí do Montessori je už od narodenia do 3 rokov –  realizovaním rôznych (kreatívnych) aktivít alebo hier.

Nie je žiadnym tajomstvom, že ak v domácnosti vykonávate akúkoľvek (domácu) činnosť, dieťa sa hrnie do toho, aby vám s tým pomohlo. A práve tu je na to skvelý priestor.

Chystáte sa variť obed? Zapojte do tejto činnosti aj vašu ratolesť. Keď budete krájať ingrediencie, nech pomocou krájacej hračky krája s vami. Keď bude jedlo hotové, pokojne vám môže pomôcť aj s prípravou prestierania stola. 

Pokojne dieťa zapojte aj do vešania vypratej bielizne, utierania prachu, polievania kvetov alebo umývania riadu a ukážte mu tak, že ho beriete ako rovnocenného parťáka a pomocníka.

Všetky aktivity, samozrejme, prispôsobujte veku vášho dieťaťa. Vďaka zapojenia sa do domácich činností si bude dieťa rozvíjať kreativitu, získavať zručnosti, osvojovať návyky a budovať pozitívny vzťah k povinnostiam.

Vďaka hre si deti trénujú motoriku a učia sa byť samostatnejšie a trpezlivejšie. Vhodné Montessori hračky, ktoré tak spájajú príjemné s užitočným, môžu byť napríklad drevené stavebnice, kocky, didaktické hry, ale aj kniha. Alebo ich zabavte tradičnými rozprávkami v podobe sekvenčných puzzlí.

Pre tých najmenších sa pokojne zamerajte na „obyčajné“ hračky.

Nápadom na využitie v exteriéri môže byť napríklad preliezka.

Ponuka hračiek typu Montessori je skutočne široká, preto sa pri výbere nikam neponáhľajte a dajte si poradiť od odborníkov.  

 

Rokmi overená metóda, ktorá nie je žiadna veda

Na to, aby ste v rámci výchovy a rozvoja vášho dieťaťa mohli využívať prvky Montessori metódy nemusíte byť žiaden vyštudovaný pedagóg.

Stačí, aby ste mu „dovolili“ učiť sa na základe vlastných skúseností, aby ste ho správne nasmerovali, aby ste mu načúvali a zamerali sa na jeho skutočné potreby. Rešpektujte, napomáhajte, poskytujte potrebné pomôcky, rozvíjajte kreativitu a zabezpečte, nech sa učí na základe praxe, nie teórie. 

Ak toto všetko splníte, bude vám po dome behať nielen šťastná, ale aj samostatná, láskavá, ohľaduplná, zručná a kreatívna osobnosť.