12 rád pre rodičov budúceho škôlkára

1. Trénujte odlúčenie

Začnite dieťatko nechávať v spoločnosti starých rodičov, tety, uja, či kamarátky, ktorá má vlastné deti. Učte ho, že aj keď odídete, vždy sa zas vrátite.

2. Nastavte dieťaťu režim

Pre dieťatko je často ťažké privyknúť si na pravidelnosť, ktorá sa s pobytom v materskej škole spája. Začnite s tým už v predstihu. Snažte sa nastaviť dieťatku režim ranného vstávania, dopoludnia zaraďte pobyt vonku, následne obed, spánok alebo odpočinok, olovrant. 

Náš tip: Môžete si zistiť časový harmonogram materskej školy, do ktorej vaše dieťa nastúpi a postupovať podľa neho.

3. Nepochybujte o svojom rozhodnutí dať dieťa do škôlky

Pochybnosti sú to najhoršie, čo môžete do celej situácie vniesť. Vaše dieťa ich vycíti a stratí aj poslednú istotu, ktorú ma nachádzať práve vo vás. Ak sa raz rozhodnete dať dieťa do škôlky, netrápte sa pochybnosťami. Pobyt v kolektíve je pre dieťa vhodný a prospešný.

4. Vyberte si správnu škôlku

Veľmi dôležitá je dôvera rodiča v materskú školu a v jej personál. Nechceli by ste predsa svoje dieťa nechať niekomu, komu neveríte. Hľadajte zariadenie, ktoré vám bude vyhovovať.

5. Vyhraďte si čas na adaptačný proces

Nespájajte nástup do škôlky s vašim nástupom do zamestnania. Vyhraďte si na adaptáciu obdobie, počas ktorého budete pripravení sa venovať dieťaťu a v prípade potreby ho kedykoľvek vyzdvihnúť zo škôlky.

6. Pripravte dieťa

Rozprávajte dieťaťu o škôlke, ukazujte mu ju, hrajte sa na škôlku, púšťajte mu rozprávky o škôlke, choďte s ním na návštevu do materskej školy. Zoznámte ho s novou situáciou čo najlepšie.

7. Prvý deň bez zbytočného stresu

V prvý deň sa vyhnite časovej tiesni. Nachystajte si všetky veci vopred, vstaňte včas, vyberte sa do škôlky v predstihu. Ušetríte zbytočný stres sebe i dieťaťu.

8. Ranné lúčenie obmedzte na minimum

Dlhé lúčenie vzbudzuje dojem, že odchádzate na dlhý čas. Nerobte to. Pozdravte dieťa, pobozkajte ho, pošlite ho do triedy a odíďte. Zbytočne túto náročnú situáciu nepredlžujte.

9. Zabaľte mu obľúbenú hračku

Obľúbená hračka alebo predmet môže byť pre dieťatko symbolom istoty na čas, kým nie ste pri ňom vy. Ak pravidlá škôlky nedovoľujú deťom nosenie vlastných hračiek, nechajte ju dieťatku v skrinke alebo v šatni. Aj pocit, že je nablízku mu pomôže.

10. Poobede doprajte dieťaťu oddych

Nepreťažujte dieťa ďalšími aktivitami popoludní. Doprajte mu odpočinok v pohodlí domova a vo vašej spoločnosti.

11. Necúvnite

Pokiaľ vám pedagóg alebo psychológ nepovie, že vaše dieťa nie je na škôlku pripravené, necúvajte. Môže to byť ťažké, ale ďalší pokus o adaptáciu po predchádzajúcom neúspechu môže byť ešte náročnejší. Vydržte.

12. O škôlke hovorte vždy pekne

Dieťa si buduje vzťah k novým ľuďom a objektom prostredníctvom rodičov. Preberá ich názory, postoje, ale aj emócie. Nikdy pred dieťaťom neosočujte materskú školu ani jej zamestnancov. Ak máte vo vzťahu k nim nejaký problém, snažte sa ho čo najskôr vyriešiť a neprenášať na dieťa.